Rekonstrukce panelové bytu za neuvěřitelných 23.957 Kč!

Rekonstrukce panelové bytu za neuvěřitelných 23.957 Kč!

17.1.2009 - Není týdne, kdybychom neviděli v televizi nebo v časopise některou z mnoha rekonstrukcí panelových bytů. V panelových bytech žijí desetitisíce rodin a ne každá z nich chce trávit svůj život v bytě v původním stavu 70. a 80. let. Zjistili jsme, že udělat rekonstrukci panelového bytu není nijak náročný proces, má-li stavebník dostatek finančních prostředků.

Dnes jsme se ovšem podívali na rekonstrukci bytu 2+1 v panelovém domě, která bere dech. A to nikoliv kreativitou designérů, ale nízkou nákladovostí a rychlostí realizace. Mladý pár koupil před pěti lety panelový byt 2+1 v centru Přerova, který se ihned po svém pořízení rozhodli pronajímat. O pronájmu v této lokalitě byl vždy velký zájem a tak nebyl důvod provádět jakoukoliv rekonstrukci. Byt se tak stále nacházel v původním stavu, vč. 30 let starého bytového umakartového jádra, původní linky, koberců a nábytku. Jedinou vyjímkou byla plastová okna namontována před cca. 3 lety. Tím, že byl byt stále pronajímán, tak nebyl čas na jeho dřívější rekonstrukci. Přes vánoce roku 2008 se ovšem jeden z nájemníků odstěhoval dříve a tak vzniklo 14 dní prostoru na rekonstrukci.

Vzhledem k tomu, že je byt pronajímán, nechtěli majitelé bytu investovat velké finanční prostředky z důvodu nejistoty chování budoucích nájemníků k jeho vybavení. Rozhodli se tedy pro nízkonákladovou rekonstrukci s důrazem na maximální zachování původního vybavení.

Rekonstrukce započala kompletní likvidací původního vybavení. Starý nábytek již neodpovídal moderním standardům a proto se majitelé rozhodli pro vyklizení bytu a dalšímu pronájmu bytu již jako nezařízeného. Původní nábytek byl na místě rozřezán elektrickou pilou (přes schodiště by se z domu nedostal) a postupně vynášen před dům. Netrvalo dlouho a staré, leč kvalitní dřevo, mizelo pod rukama díky rychlosti některých našich spoluobčanům, kterým přišlo v deseti stupňových mrazech vhod. Původní plán s objednáním kontejneru nemusel být tedy realizován. Zlikvidováno bylo vše – nábytek, kuchyňská linka, koberce, linoleum atd. Celková likvidace původního vybavení trvala 2 dny. Ihned po té se započalo s natíráním stropů bílou barvou, jenž zabralo taktéž dva dny, stejně jako nátěr obvodových stěn. Po kompletním vymalováním, vždy byly potřeba 2 vrstvy nátěru, se započalo s natíráním litinových radiátorů.

Následně došlo k soupisu všech věcí, který bylo potřeba pořídit. Nové vypínače, někde zásuvky, koberce, kuchyňská linka, linoleum atd. Vzhledem k časovému tlaku nemohla být kuchyňská linka realizována kuchyňským studiem, proto byla zakoupena již jako hotová v OD Asko. Kuchyňský dřez a interiérová světla byla zakoupena v IKEA a všechno ostatní vybavení (nové WC, umyvadlo koupelna, vypínače atd. v Baumaxu). Podlahové krytiny byly zakoupeny v Breno. Vždy se majitelé snažili vybírat ze zboží, jenž bylo zlevněno, např. 1 m2 koberce vyšel na 99 Kč a 1m2 linolea na 95 Kč.

Po nátěru stěn a zakoupení vybavení došlo k výměně WC a umyvadla v koupelně. Do koupelny a na WC bylo položeno nové linoleum. Vana byla původní, leč ve velmi dobrém stavu, proto stačilo její kompletní vydrhnutí. Tento postup byl použit také v případě interiérových dveří, které na první pohled nepůsobily nejlépe, ale po vyčištění byla jako nová. Z plánu zakoupení nových dveří sešlo, stejně jako z realizace nového bytového jádra. Staré bytové jádro nevykazovalo žádné známky poškození, proto bylo jen vyčištěno a z venkovní strany natřeno barvou. Následovalo položení linolea v kuchyni a položení koberců v pokojích. Kuchyňská linka byla instalována na závěr celé rekonstrukce, která netrvala déle než 14 dní (majitelé bytu + pomocníci z rodiny jezdili pomáhat pouze odpoledne a o víkendech).

Celková rekonstrukce obsahovala: odstranění nábytku, likvidace koberců, linolea, kuchyňské linky, digestoře, WC, umyvadla, vypínačů a světel. Následně byla zakoupena kuchyňská linka, dřez, umyvadlo do koupelny WC, koberce, linoleum, vypínače, světla, úsporné žárovky, barva na stěny, barva na radiátory, barva na bytové jádro a drobné položky.

Je až neuvěřitelné, že kompletní omlazení bytu, vč. výměny mnoha částí, vyšlo jeho majitele na úžasných 23.957 Kč. Soupis celého materiálu naleznete, včetně cen, pod tímto článkem. Veškeré práce si majitelé realizovali sami nebo s pomocí rodiny a tak není uvedena cena za práci.

Doufáme, že bude tento článek pro mnohé, kteří by rádi rekonstruovali svůj panelový byt, ale nemají dostatečné finanční prostředky, tou pravou inspirací. Níže uvedené fotografie ukazují stav před i po rekonstrukci.     


    

   

   Lucie Mazáčová, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy