Ženy dnes kupují nemovitosti častěji než muži. Proč?

Ženy dnes kupují nemovitosti častěji než muži. Proč?

7.3.2014 - Rezidenční reality dnes kupují nejčastěji ženy. Druhou příčku obsadily manželské páry a až na třetím místě se umístili muži. Toto odhalil výzkum z let 2011 až 2013. Proč tomu tak je? Důvodů je hned několik.

Analýza developerské společnosti Ekospol ukazuje zlom ve struktuře poptávky po rezidenčních nemovitostech. Jednalo se o téměř sedm set skutečných kupujících, kteří si v období 2011 až 2013 pořídili byt. Z průzkumu vyplynulo, že celých 35 % kupujících jsou ženy. Manželské páry si pořizují nemovitost v 33,33 % případů a muži v 29,5 % případů. V roce 2010 však pořadí vypadalo jinak – první byly páry (39,25 %) a druhé místo patřilo mužům (34,24 %). Ženy si před čtyřmi lety pořizovaly vlastní nemovitost v 26,51 % případů.

"Dlouhodobě registrujeme, že ženy hrají podstatnější roli než muži při samotném výběru bytu určeném ke koupi. Jsou pečlivější a důkladnější ve sbírání informací. Ochotněji absolvují osobní prohlídky nemovitostí. Ovšem to, že byty nejen vybírají, ale také častěji přímo kupují, je překvapením," říká Evžen Korec, vedoucí společnosti Ekospol.

Důvodů, proč se ženy emancipovaly i v oblasti realit, může být několik. Finanční krize oslabila některá mužská odvětví a umocnila tak výše zmíněný trend, kterému se věnoval mimo jiné i jeden z výzkumů Harvardovy univerzity. Výsledky potvrdily, že roste zájem „single“ žen o vlastní nemovitost. Pořízení bydlení upřednostňují dokonce před uzavřením manželství nebo založením rodiny. Je ovšem možné, že muži nechávají stavbu napsat na manželku, a to z různých důvodů. Evžen Korec ze společnosti Ekospol dodává, že by to mohlo souviset s narůstajícím počtem bytů, které se prodaly tzv. na investici.

Dlouhodobě činil podíl bytů koupených na investici 10 % až 12 %, v roce 2012 se zvýšil na dvojnásobek. Rok 2013 přinesl další zvýšení, konkrétně na 30 %.

Hana Muchová

odebírat zprávy