Olomouc: developerským projektům se daří

Olomouc: developerským projektům se daří

26.10.2013 - Šesté největší město České republiky, malebná Olomouc, skýtá spoustu možností. Kromě historického centra nebo druhé nejstarší tuzemské univerzity se v souvislosti s touto hanáckou metropolí hovoří čím dál častěji o developerských projektech a jejich investorech.

Nepřehlédnutelnou součástí Olomouce se stalo nové obchodní centrum Šantovka. Tuto stavbu se projektanti snažili přizpůsobit okolí, což potvrdil hlavní architekt, Robert Bishop, v tiskové zprávě Šantovky z roku 2009: "Naším hlavním cílem je, aby do našich center lidé přicházeli rádi a objekty se přirozeně začlenily do stávající architektury. V Olomouci chceme oživit střed města."

Výstavbě městské části Šantovka se věnuje developerská společnost SMC Development, která plánuje kromě obchodního centra vybudovat ještě kancelářský komplex a obytnou čtvrť. Hodnota celého projektu se má pohybovat kolem deseti miliard korun.

Developerské činnosti zaměřené na bydlení se v hanácké metropoli věnuje řada firem. Vzhledem k rostoucím nárokům klientů mají projektanti stále dost práce a každá zakázka se pro ně stává novou výzvou. Ředitel realitní kanceláře DACHI, Marek Novotný, nám prozradil, že oni sami v Olomouci disponují 16 otevřenými projekty, přičemž otevřeným projektem myslí takový, který nabízí ještě alespoň jeden byt k prodeji.

Na první pohled to vypadá, že si člověk může vybírat z bohaté nabídky, po podrobnějším přezkoumání se záhy zjistí, že až 50 % bytů trpí určitou anomálií. Nejčastějšími problémy nových bytů jsou nevhodné dispozice, neatraktivní výhled na parkoviště atd.," dodává Marek Novotný.

Z těchto důvodů se rozhodl nabízet byty holandského investora CERE Invest. Ten na okraji města vybudoval komplex pod názvem Holandská čtvrť, který má uspokojit potřeby širokého spektra zájemců. CERE Invest se v developerské činnosti pohybuje od roku 1999.

I když se zdá, že je současný realitní trh v krizi, podle analýzy, kterou provedla realitní kancelář DACHI, trh s novými byty v Olomouci stále funguje. Letos se měsíčně prodá v průměru o tři až čtyři byty víc, než tomu bylo v roce 2012.


Foto zdroj: SMC Development a.s.

Hana Muchová

odebírat zprávy