O prázdninách se v Praze prodalo přes tisíc nových bytů

O prázdninách se v Praze prodalo přes tisíc nových bytů

1.10.2013 - Celkem 1095 nových bytů se prodalo v developerských projektech v hlavním městě za třetí čtvrtletí letošního roku. Prodeje nových bytů v letošním roce tak pravděpodobně znovu překonají výsledky loňského roku a stanoví nové pokrizové maximum.

Data vyplývají z nejnovější analýzy developerské společnosti Ekospol, která se dlouhodobým monitoringem developerského trhu zabývá již sedmým rokem.

Další meziroční nárůst
Zatím se v letošním roce za tři čtvrtletí prodalo v Praze celkem 3464 nových bytů. To je meziročně o 34,2 % více, než za stejné období loňského roku. Ekospol za stejné období prodal celkem 532 nových bytů, což představuje tržní podíl ve výši 15,4 %.

Prodej nových bytů v Praze

Zatím nejsilnější zájem o nové byty po nástupu recese v roce 2008 má tři společné jmenovatele. Dlouhodobě rekordně nízké úroky hypoték, trend nákupů bytů za účelem investice a především širokou a neustále doplňovanou nabídku bytů v tzv. superlevných projektech," vypočítává Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva Ekospol a.s. I když je za první tři kvartály meziroční nárůst prodejů nových bytů více než třetinový, data za celý rok pravděpodobně ještě projdou menší korekcí. V loňském roce totiž prodeje nových bytů skokově vzrostly až v posledním čtvrtletí, kdy dva velcí developeři vrhli na trh stovky bytů v tzv. superlevných projektech.

"Předpokládám, že v letošním posledním čtvrtletí se prodá zhruba 1100 – 1200 nových bytů, tedy mírně méně, než vloni za stejné období. Celkově by letošní prodeje mohly dosáhnout hranice 4700 prodaných bytů, záviset bude především na jediném – kolik dalších superlevných bytů se ještě objeví v nabídkách developerů. Celý trh tak meziročně vzroste zhruba o 14-17 %," myslí si Evžen Korec.

Byty v Praze

Co ostatním dovolí superlevné projekty?
Superlevné projekty jsou fenoménem, který do značné míry charakterizuje současnou situaci na trhu nových bytů v Praze. Jinými slovy – bytům prodávaným za průměrné a nadprůměrné ceny se dnes může dařit pouze v lokalitě, v jejímž okolí dosud není nabízen žádný tzv. superlevný projekt. 
 
"Zájemcům o bydlení v těchto lokalitách bych ale doporučil prozatím počkat. Je totiž otázkou času, než se i tam superlevné projekty velkých developerů objeví. Třeba Ekospol aktuálně kromě dalších etap v Kyjích připravuje i zbrusu nové projekty ve Stodůlkách, Horních Měcholupech a Uhříněvsi, i v lokalitách širšího centra Prahy. Dlouhodobým cílem je, aby v každé velké lokalitě byl nejméně jeden superlevný bytový projekt vzhledem k tamní cenové úrovni," uzavírá Evžen Korec.

Lucie Mazáčová
Zdroj grafy: Ekospol a.s.

odebírat zprávy