Překonají letos hypotéky rekord z roku 2007?

Překonají letos hypotéky rekord z roku 2007?

26.8.2013 - V červenci banky poskytnuly hypotéky za více než 14 mld. Kč. Nyní už je zřejmé, že v nominální hodnotě sjednaných hypoték budou banky letos útočit na dosavadní objemový rekord z roku 2007. Tehdy to bylo v celoročním úhrnu 146,1 miliardy korun. 

Tuzemské banky v letošním červenci sjednaly hypotéky v celkové hodnotě 14,1 miliardy korun, jak vyplývá z aktuálních statistik serveru hypoindex.cz. Oproti červnu zmíněných 14 miliard znamená znatelný propad. V předchozím měsíci to bylo 17,3 mld. Kč. Nicméně letní měsíce jsou co do objemu sjednávaných hypoték vždy trochu slabší a v meziročním srovnání loňský objemový výsledek letos banky překonaly o 54 % a zaznamenaly další rekord konkrétního měsíce. Nikdy v minulosti nebyla hodnota sjednaných hypotečních úvěrů v červenci vyšší, a to ani v letech 2007 a 2008, kdy vrcholil hypoteční boom.

Výsledky o produkci sjednávaných hypoték reportované jak portálem hypoindex.cz, tak Ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) však mají dvě slabiny. Jednak nezachycují objemy sjednaných hypoték všech poskytovatelů na trhu a za druhé nerozlišují úvěry, jejichž účelem je refinancování – tedy splacení původního úvěru novým. Podle našeho aktualizovaného expertního odhadu míra refinancování v letošním roce dosahuje zhruba 35 % veřejně vykazovaného objemu. Po očištění tedy objem nově sjednávaných hypoték se pohybuje na úrovni 9 miliard korun. Tedy výrazně více, než v letech 2009 – 2012. Ale méně než v roce 2007 a 2008.

Objemy hypoték

Sazby zpět na 3 procentech
Průměrná úroková sazba skutečně poskytnutých hypotečních úvěrů meziměsíčně nepatrně vzrostla z 2,96 % na rovná 3 procenta. Vývoj ukazatele HYPOINDEX opět potvrdil těsnou provázanost s naším indexem průměrných nabídkových sazeb (GOFI 70), který otočení trendu a nárůst sazeb zpět k hranici 3 % predikoval ve více než jednoměsíčním předstihu. Fixní sazby budou podle našeho názoru i v dalších měsících pozvolna růst, což bude znamenat opětovné rozevírání nůžek mezi fixními a variabilními sazbami, které očekáváme, že budou nyní spíše stagnovat. 

Stavební spořitelny přidávají plyn
Stavební spořitelny nejspíše kvitují nedávné rozpuštění poslanecké sněmovny, čímž k ledu šel i návrh zákona upravující jejich fungování. Ačkoliv vývoj posledních dní už nemohl výsledky za červenec ovlivnit, z aktuálních dat je zřejmé, že se stavebním spořitelnám v letošním červenci opět dařilo meziročně růst.

Celkový objem sjednaných úvěrů v uplynulém měsíci dosáhl 4,07 mld. Kč. Loni ve stejném období to bylo 3,54 mld. Kč, tedy o 15 procent méně. Jako obvykle největší část z celkové částky si připsala Českomoravská stavební spořitelna – 2,28 mld. Kč následovaná Raiffeisen stavební spořitelnou (0,9 mld. Kč), dále Stavební spořitelnou České spořitelny (0,52 mld. Kč), Modrou pyramidou (0,28 mld. Kč) a Wüstenrot stavební spořitelnou (0,08 mld. Kč).

V součtu od začátku roku tuzemské banky poskytly na účely bydlení 115 miliard korun, z nichž 77 % připadá na hypoteční úvěry a 23 % tvoří úvěry ze stavebního spoření, jak ilustruje následující graf. Loni touto dobou suma sjednaných úvěrů činila necelých 95 miliard korun a poměr byl 72:28 ve prospěch hypotečních bank.

Zvyšujeme odhad pro letošní rok
V souvislosti s dynamikou vývoje na trhu s úvěry na bydlení jsme byli nuceni navýšit náš odhad pro letošní rok. Letos očekáváme, že banky v součtu poskytnou hypotéky v celkové hodnotě téměř 146 miliard korun. Z toho předpokládáme, že téměř 138 miliard sjednají banky reportující své výsledky Ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) a objem nereportujících bank odhadujeme na více než 8 mld. Kč. Zda se náš odhad vyplní, naznačí už výsledky za měsíc září, kdy startuje podzimní hypoteční sezóna.

Financování bydlení

Ing. Libor Ostatek, Golem finance s.r.o.

odebírat zprávy