Jaro i letos zpomalilo pokles cen bytů

Jaro i letos zpomalilo pokles cen bytů

9.6.2013 - Nabídkové ceny bytů v České republice nevykazují od začátku roku nijak výrazné změny. Díky akčním nabídkám bank došlo k navýšení poptávky po vlastním bydlení a pokles cen nemovitostí, který začal před pěti lety, se tak postupně přibržďuje.

Podle aktuálních údajů statistik cen bytů realitních portálů realitycechy.cz a realitymorava.cz, vykázaly za poslední měsíc růst svých cen byty kategorie 1+1 (1,68 %). Naopak velké byty 3+1 meziměsíčně ze svých cen umazaly (-0,78 %). Malé byty jsou na tom dobře i z odstupu posledních tří měsíců, kdy vykázaly nárůst cen o 0,53 %.

Měsíční i kvartální statistiky jsou hodně ovlivněny sezónností a proto je důležité sledovat také meziroční změny cen nemovitostí. Z dat za poslední rok (červen 2012 – červen 2013) je ještě patrné umazávání loňských podzimních ztrát. Byty 1+1 jsou za poslední rok levnější o -4,5 %, byty 2+1 o -8,5 % a byty 3+1 o -3,06 %.

Bydlení je tak ve spojení s nízkými úrokovými sazbami stále velmi dostupné. Aktuální situace na trhu realit nahrává kupujícím, kteří mohou nyní nakoupit mnohem levněji než před pěti lety. V některých lokalitách jsou např. ceny bytů aktuálně levnější o více než 35 % než v roce 2008. Stejně jako v posledních čtyřech letech, i letos je viditelný pokles cen bytů v jarních měsících ovlivněný zvýšenou poptávkou po vlastním bydlení.

Ceny bytů 3+1

Data za konkrétní kategorie a města naleznete v sekci Ceny bytů.

Lucie Mazáčová

odebírat zprávy