Průlom. Sazby hypoték klesly pod tři procenta.

Průlom. Sazby hypoték klesly pod tři procenta.

4.6.2013 - Z aktuálních statistik společnosti GOLEM FINANCE vyplývá, že průměrná nabídková úroková sazba hypoték klesla v průběhu května pod 3 procenta, když index nabídkových sazeb zakončil uplynulý měsíc na 2,97 %. Nikdy v historii nebyly úrokové sazby takto nízko.

Index GOFI70 odrážející vývoj nabídkových úrokových sazeb hypoték do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) v průběhu května klesl z 3,02 % na 2,97 %, čímž dosáhl dalšího historického rekordu.

Nikdy v minulosti nebyly sazby hypoték tak nízko.

V porovnání se stejným obdobím loňského roku jsou nyní nabídkové sazby o více než půl procentního bodu níže a v porovnání s květnem 2009 jsou hypotéky levnější o více než 2,5 procenta. Tehdy banky tento typ hypotéky v průměru nabízely se sazbou 5,61 %. A další meziměsíční zlevnění vykázaly rovněž hypoteční úvěry s vyšším poměrem LTV. Tzv. 100% hypotéky mohli klienti v květnu získat v průměru se sazbou 4,26 %. Přitom ještě loni v květnu hodnota indexu dosahovala 4,99 %.

Nositeli poklesu indexů fixních sazeb v tomto měsíci byly především Fio banka, GE Money Bank, Oberbank a v rámci akční nabídky sazbu směrem dolů upravila také Sberbank.

Pokles průměrných sazeb zaznamenal po několikaměsíční pauze také index variabilních úrokových sazeb (GOFI 70 VAR), který odráží úpravu sazeb ze strany Fio banky a GE Money Bank a jeho aktuální hodnota meziměsíčně klesla o 4 setiny procentního bodu na 2,57 %. Výsledkem je další přiblížení fixních a variabilních sazeb, jejichž rozdíl v tuto chvíli dosahuje necelých 0,4 procenta, jak naznačuje následující graf. Ač v blízké budoucnosti neočekáváme nárůst variabilních sazeb, vzhledem k velmi malému rozdílu mezi fixními a variabilními sazbami, většině klientů doporučujeme úrokovou sazbu fixovat na 3 nebo 5 let.

Výhled do dalších měsíců
Bankám se s pokračující ekonomickou recesí a poklesem zájmu o podnikatelské a investiční úvěry stále více zmenšuje prostor pro umístění přebytečné likvidity, takže hypotéky díky relativní bezpečnosti budou pro bankéře i nadále prioritou. I přesto, že cena peněz na mezibankovním trhu v průběhu května vzrostla, pokračující konkurenční boj s velkou pravděpodobností neumožní bankám toto aktuální zdražení zdrojů promítnout do cen hypoték. Ty se budou podle našeho názoru díky pokračujícím akcím držet na úrovni květnových cen. Nevylučujeme, že v červnu dojde ještě i k mírnému poklesu sazeb. Svou roli v tomto odhadu možného poklesu hraje refinancování, neboť přetahování bank o klienty s ověřenou platební historií umožnuje bankám v tomto specifickém segmentu stlačit rizikovou marži a se sazbou jít do dříve nemyslitelných pásem.

Podrobné informace o vývoji úrokových sazeb najdete v sekci Ekonomické noviny

Ing. Libor Ostatek

odebírat zprávy