Češi se začínají zajímat o byty na Slovensku – převažuje Bratislava

Češi se začínají zajímat o byty na Slovensku – převažuje Bratislava

15.5.2013 - Stále více Čechů se zajímá o možnosti nákupu nemovitosti u východních sousedů. Hlavním motivem je především investice volných prostředků a také často výhodnější nákupy v cizí měně euro. Mezi zahraničními kupci bytů na Slovensku vedou jednoznačně občané z Ruské federace, z Francie, Španělska nebo z Řecka.

Podle šetření, které uskutečnila společnost FINEP, je největší zájem mezi cizinci o byty v hlavním městě Bratislavě. "Lukrativní jsou zde městské části Ružinov, Petržalka nebo Staré Město přímo pod Bratislavským hradem," říká ředitelka FINEP SK Olga Petkova. Hned za Bratislavou cizinci preferují při koupi bytu Trnavu, dále Nitru a Košice.

Největší zájem je mezi Čechy a dalšími zahraničními kupci o novostavby v řešení 2+kk o výměře do 50 metrů čtverečních. "Takové byty jsou v Bratislavě v ceně mezi 80-110 tisíc euro (přibližně 2,07-2,8 miliónů korun českých). Větší byty, například v řešení 3+kk velikosti kolem 80 metrů čtverečních, jsou potom v ceně od 150 do 170 tisíc euro (3,9-4,4 miliónů korun českých)," doplňuje Olga Petkova.

O tom, že jde u zahraničních klientů spíše o byty pro investici volných peněz, hovoří i skutečnost, že většina klientů preferuje nadstandardní vybavení nemovitosti. Podle Olgy Petkove je dnešní standard mnohem lepší, než tomu bylo v minulých letech. "Klienti, především ze zahraničí, se stále více orientují na módní trendy a více se zajímají o kvalitu standardu. Pokud jim něco chybí, řeknou si o nové nadstandardní doplňky," říká.

Doplňuje, že v současnosti mají klienti větší přehled, dělají si průzkum trhu a zajímají se o náklady na provoz bytu po jeho kolaudaci. Pokud již volí nadstandardní doplňky, pak se cena takových úprav pohybuje v průměru kolem 500 euro (13 tisíc korun českých).

Lucie Mazáčová
Foto zdroj: FINEP SK a.s.

odebírat zprávy