Propad cen tradičních aktiv směruje stále více investorů k realitám

Propad cen tradičních aktiv směruje stále více investorů k realitám

23.4.2013 - Propad cen tradičních aktiv, jakými jsou zlato, stříbro a jiné drahé kovy, přetrvávající krize eurozóny bez jasného řešení a nebývalá nejistota na akciových trzích jsou hlavními faktory, které směrují stále větší část investorů do segmentu realit. Vyplývá to ze zkušeností české developerské společnosti Ekospol.

"Již v loňském roce se u nás výrazně zvýšil podíl nákupů nových bytů na investici. Z dlouhodobého průměru okolo 10-12 % se během roku 2012 zdvojnásobil na více než 24 %," všímá si Evžen Korec, generální ředitel developerské společnosti Ekospol a dodává: "Tehdy ale byla primárním motivem u téměř poloviny kupujících nedůvěra v český penzijní systém a snaha zabezpečit se na stáří. V letošním roce ale vedle toho sledujeme i návrat tradičních "investorských" stimulů - tedy stabilního a bezrizikového výnosu a ochrany peněz před inflací."

Podle Korce lze očekávat, že v letošním roce bude podíl investičních nákupů realit stoupat a konkrétně u společnosti Ekospol by se mohl dostat až k hranici 30 % všech prodaných bytů. Dva základní faktory - nízké ceny nemovitostí a přetrvávající rekordně nízké úroky z hypotéčních úvěrů vytvářejí ideální podmínky a do nemovitostí investují nejen milionáři, ale i lidé s pár stovkami tisíc úspor a stabilním příjmem.

Aktuální návrat investorů k realitám potvrzuje i Michal Pich, ze společnosti EuroNet Media. "V druhé polovině března letošního roku jsme realizovali velké šetření mezi návštěvníky námi provozovaných realitních portálů realitycechy.cz a realitymorava.cz  a 24 % respondentů uvedlo, že aktuálně hledá nemovitost za účelem investice," doplňuje Pich. Celou právu nejdete zde.

V posledních týdnech a měsících můžeme na světových trzích sledovat propad ceny drahých kovů. A zdaleka nejde jen o zlato, jehož cena spadla minulé pondělí za jediný den o 8 %, nejvíce za posledních 30 let. Cena stříbra například klesá již od konce března a jen v uplynulém týdnu ztratila celých 14 %. Pokles cen drahých kovů vypovídá o jediném – ceny tradičních komodit, k nimž se investoři upnuli na začátku hospodářské recese, byly vlivem vysoké poptávky vyhnány do absurdní výše.

"Mezi našimi klienty rychle roste počet profesionálních obchodníků s cennými papíry a měnami, kteří do nemovitostí investují své peníze vydělané na kapitálových trzích. Proč? Podle vlastních slov chtějí investovat do něčeho, co má určitou reálnou hodnotu a i v době krize uspokojuje některou ze základních lidských potřeb. V případě nemovitostí je to bydlení, někteří z nich investují také do základních potravin na komoditních burzách," vysvětluje Evžen Korec.

Lucie Mazáčová

odebírat zprávy