Více než čtvrtinu zájemců o nemovitostí tvoří investoři

Více než čtvrtinu zájemců o nemovitostí tvoří investoři

19.4.2013 - Koupit nemovitost za účelem bydlení nebo investice? A investovat raději do bytů, rodinných domů nebo pozemků? Tak nejen na tyto otázky se zeptaly svých návštěvníků portály www.realitycechy.cz a www.realitymorava.cz formou dotazníkového šetření, kterého se v termínu od 18. do 31. 3. 2013 zúčastnilo 1.043 respondentů.

Účelem šetření nebylo zjistit jestli budou zájemci financovat své budoucí bydlení hypotékou, úvěrem ze stavebního spoření či hotovostí ani jestli poptávají nemovitosti levné či drahé. Hlavním cílem bylo získat informace o tom, co vše je pro zájemce důležité při výběru nemovitosti.

Celkem 59% respondentů uvedlo, že aktuálně poptává nemovitost ke koupi což potvrzuje současný trend návratu k vlastnímu bydlení na úkor pronájmů, ke kterým mnoho lidí inklinovalo po roce 2008 v závislosti na nejistotě situace trhu s realitami. Ceny nemovitostí ovšem během posledních pěti let postupně dosedly na pomyslné dno a mnoho těch, kteří s vlastním bydlením otáleli se aktuálně vrací k myšlence vlastního bydlení. Zvýšené poptávce po vlastním bydlení pomohly také nízké úrokové sazby hypotečních úvěrů.

Nejvíce poptávanou kategorií se staly byty, které uvedlo 55% respondentů. S dotazy směřující k bytům se setkávají realitní makléře velmi často nejen u nás, ale i ve světě a proto nebyl výsledek nijak překvapující. Poptávku po rodinných domech uvedlo 32% a pozemky pak 13% respondentů. 

Stejně jak se vrací zájemci o bydlení k myšlence vlastního bydlení, tak mnoho investorů postupně získává ztracenou důvěru v trh s realitami. Pro pořízení bydlení za účelem investice se rozhodlo 26% respondentů. Naopak 74% návštěvníků výše uvedených portálů hledalo nemovitost za účelem bydlení...

Celý článek i mnoho dalších zpráv ze světa realit naleznete v dubnovém vydání realitního magazínu REALITYČECHY. Magazín je k dispozici zdarma a pro jeho pravidelný odběr se stačí pouze zaregistrovat.

Lucie Mazáčová

odebírat zprávy