V hypotékách banky zatím trumfují výsledky z období hypotečního boomu

V hypotékách banky zatím trumfují výsledky z období hypotečního boomu

28.3.2013 - Bankám se v posledních letech stále lépe daří vyrovnávat sezónní výkyvy v poptávce po úvěrech na bydlení. Díky nízkým úrokovým sazbám v únoru půjčily svým klientům prostřednictvím hypoték 8,6 miliardy korun, což je druhý nejlepší výsledek v historii. A dařilo se i stavebním spořitelnám, které v únoru překonaly v objemu poskytnutých úvěrů hranici 3 miliard korun.

Hypotéky

Podle statistik portálu hypoindex.cz tuzemské banky v únoru poskytly 5102 hypoték v celkovém objemu 8,64 miliardy korun. Průměrná výše hypotéky díky tomu meziměsíčně vzrostla na 1 692 843 Kč. Oproti předchozímu měsíci objem sjednaných hypoték vzrostl o 3 %, nicméně za loňskými rekordními výsledky tentokrát banky zaostaly o 3 %.

V součtu od začátku roku suma sjednaných hypotečních úvěrů činí 17 mld. Kč, tedy o 6 % méně, než ve stejném období loňského roku. Nicméně první dva měsíce roku 2012 se vymykaly všem předchozím měřítkům a ani v letech hypotečního boomu banky neposkytnuly během ledna a února větší sumu hypoték. Jen pro dokreslení: jak v roce 2007, tak v roce 2008 to nebylo více než 16,5 mld. Kč.

Jedním z důležitých faktorů, který stimuluje poptávku po hypotékách, jsou rekordně nízké úrokové sazby. Podle dat hypoindexu průměrná úroková sazba skutečně poskytnutých hypoték již dva měsíce stagnuje na úrovni 3,21 %.

Nové úvěry, refinancování
Objemy sjednaných hypoték však podobně jako v předchozích letech stále více ovlivňuje refinancování dříve poskytnutých úvěrů. Z našeho pohledu je proto velice důležité odlišovat trh nových hypoték a trh refinancování. Bohužel podrobnými statistikami ani server hypoindex, ani ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) nedisponují, protože banky jim své výsledky reportují vcelku. Podle našich odhadů však refinancování v loňském roce tvořilo zhruba 27 % celkové produkce poskytnutých hypoték* a letos očekáváme, že se tento podíl bude pohybovat zhruba na úrovni 28 %.

Na základě uvedeného odhadu potom odvozujeme, že banky v letošním únoru poskytly nové hypotéky v hodnotě 6,2 mld. Kč a zbývajících 2,4 mld. korun připadá na refinancování dříve poskytnutých úvěrů. Z následujícího grafu, který únorová data očišťuje o vliv refinancování je potom patrné, že ačkoliv celkovým objemem 8,6 mld. Kč banky v únoru dosáhly druhého nejlepšího výsledku v historii, co do objemu nově sjednaných hypoték se letošní rok řadí až na 4. místo za roky 2006, 2007 a 2012.

Hypotéky

Stavební spoření
Stavební spořitelny během února svým klientům půjčily 3,03 miliardy korun, což v meziročním srovnání znamená nárůst o 13 %, což je opět velice dobrý výsledek. V roce únoru 2012 a 2011 suma sjednaných úvěrů nedosahovala ani 2,7 mld. Kč. V součtu od začátku roku potom stavební spořitelny letos poskytly úvěry za 6,1 miliardy korun.

Z celkové sumy 3,03 mld. Kč největší podíl (64 %) tvoří úvěry Českomoravské stavební spořitelny (1,94 mld. Kč). S odstupem potom následuje Stavební spořitelna České spořitelny (0,4 mld. Kč), Raiffeisen stavební spořitelna (0,36 mld. Kč), Modrá pyramida (0,26 mld. Kč) a Wüstenrot stavební spořitelna (0,06 mld. Kč). Oproti předchozímu měsíci s únor vydařil Buřince, která objemem sjednaných úvěrů předstihla RSTS.

Trh financování bydlení
Banky a stavební spořitelny během prvních dvou měsíců letošního roku poskytly klientům úvěry na bydlení za 23,2 miliardy korun. Z čehož více než ? tvořily hypotéky. Dosud zveřejněné statistiky zatím naplňují náš odhad pro letošní rok, kdy očekáváme, že objem sjednaných hypoték se bude pohybovat zhruba na úrovni 120 mld. Kč a stavební spořitelny poskytnou úvěry za 45 mld. Kč. V konečném účtování tedy banky nedosáhnou na rekordní výsledky roku 2007, ale objemově se bude podle stávajících odhadů opět jednat o nadprůměný rok.

Financování 2013
 

Libor Ostatek

odebírat zprávy