Chaty a chalupy opět žádaným zbožím?

Chaty a chalupy opět žádaným zbožím?

7.11.2008 – V posledním půl roce jsme zaznamenali, na našem realitním a zpravodajském portálu, zvýšenou návštěvnost nemovitostí určených pro trávení volného času a rekreaci. Vrací se snad sedmdesátá a osmdesátá léta, která byla tak typická pro chataření a chalupaření? Nebo jde jen o náhodný výkyv? Tak právě na tuto otázku se vám pokusíme odpovědět v následujícím článku.

V minulých letech patřily rodinné domy a byty, na našem realitním a zpravodajském portálu, k nejhledanějším nemovitostem. Již déle než 6 měsíců evidujeme navýšení zájmu o chaty a chalupy v průměru o 40% oproti stejnému období v minulých letech. Zeptali jsme se ve vybraných realitních kancelářích jestli i oni zaznamenali nárůst zájmu o tento druh nemovitostí a součastně jaká věková skupina chaty a chalupy vyhledává. Největší nárůst zájmu o rekreační typy nemovitostí zaznamenaly realitní kanceláře v Olomouckém a Královehradeckém kraji. V některých oblastech je odhadováno zvýšení poptávky až o 50% oproti předchozím rokům. Nejčastěji vyhledávají chaty a chalupy lidé ve věku 40-50 let. Tak, jak se zvyšují nároky na bydlení, tak i v rekreační oblasti jsou stále více žádány „výdobytky“ moderní doby. Realitní makléři se standardně setkávají s otázkami, zdali je objekt napojen na obecní vodovod či obecní kanalizaci apod. Velký zájem není jen o starší chaty a chalupy, ale také o zcela nové sruby a roubenky stavěné na klíč.

Tuto oblast realitního trhu budeme i nadále monitorovat a postupně vás informovat o dalších možných výkyvech poptávky po chatách a chalupách. Jestli se vrátí zmiňovaná sedmdesátá a osmdesátá léta, a my budeme opět vídat každé páteční odpoledne a nedělní večer kolony automobilů přemisťujících se z měst a hor, ukáže až čas. 

Lucie Mazáčová, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy