Investice do horských apartmánů jsou stále žádanější

Investice do horských apartmánů jsou stále žádanější

11.3.2013 - Investice do nemovitosti není jen koupě bytu, rodinného domu, chaty či pozemku. V posledních letech se začali realitní makléři čím dál častěji setkávat také s dotazy na koupi horských apartmánů. Ty totiž mohou sloužit nejen k rekreaci, ale také ke krátkodobému pronájmu. Při 50% obsazenosti může roční výnos dosahovat až 150.000 Kč.

Nejzajímavější jsou projekty, které nabízí budoucím vlastníkům i následný pronájem. Jedním z takových projektů je např. prodej nových apartmánů v lyžařském středisku Kouty, které se nachází v chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Kupující, kteří projeví zájem o tento způsob investice mohou ihned po koupi uzavřít smlouvu, díky které se správce apartmánového domu postará o následný pronájem jejich nemovitosti. Prostřednictvím této smlouvy je zajištěn kompletní servis, včetně naplnění obsazenosti apartmánu v období, kdy ho vlastníci nebudou využívat. Apartmány jsou nabízeny v rámci komplexnímu marketingu v letních i zimních balíčcích, vždy dohromady se skipasy, stravou a dalšími aktivitami za zvýhodněnou cenu. Samotný Ski Areál Kouty nemá vlastní ubytovací kapacity a vzhledem k potenciálu 80 tis. letních a 80 tis. zimních návštěvníků je zde značná poptávka právě po krátkodobých pronájmech.

Při obsazenosti 50% vychází roční výnos u dvojlůžkových apartmánů na 105 000 Kč a u třílůžkových 150 000 Kč. Při cenách 1 296 000 Kč za menší a 1 650 000 Kč za větší apartmán se návratnost pohybuje v rozmezí 11 - 12 let.

Zájemci, kteří uvažují o tomto způsobu investice velmi často realizují nákupy svých horských nemovitostí v jarních či letních měsících. Po zimní sezóně jsou prodejcem poměrně často nabízeny slevy popřípadě bonusy (kuchyňská linka, vybavení nábytek apod.). Navíc tento termín nákupu dává zájemcům dost času nejen na samotné pořízení nemovitosti, ale také na vyřízení potřebných formalit, tak aby mohla být nemovitost v zimních měsících již plně využívána. 
 
I v budoucnu lze očekávat, že bude poptávka po tomto typu investic na vzestupu o čemž svědčí i malý počet volných nemovitostí k prodeji. Ve Ski Areálu Kouty je aktuálně k prodeji už jen 9 mezonetových apartmánů.

Kombinace vlastního využití nemovitosti a pronájmu není u bytů či rodinných domů běžně realizovatelná a proto ti, kteří rádi sportují a současně chtějí investovat mají jedinečnou příležitost jak zhodnotit své finance.

Lucie Mazáčová

odebírat zprávy