Úrokové sazby hypoték budou dál klesat

Úrokové sazby hypoték budou dál klesat

5.2.2013 - Leden další zlevnění hypoték nepřinesl. Průměrné nabídkové úrokové sazby hypoték v průběhu ledna stagnovaly na prosincových úrovních, jak vyplývá ze statistik společnosti GOLEM FINANCE. Nicméně v návaznosti na čerstvě avizované snížení sazeb Hypoteční bankou očekáváme, že sazby budou v průběhu února a března dál klesat.

Aktuální hodnoty indexů GOFI kopírují naše odhady ze závěru loňského roku, kdy jsme predikovali, že se banky na přelomu roku jako obvykle zaměří spíše na poplatkové akce a sazby budou stagnovat, případně banky budou náladu trhu testovat pokusy o navýšení úrokových sazeb.

Fixní úrokové sazby
Průměrná nabídková úroková sazba hypoték, jejichž výše nepřesahuje 70 % hodnoty zastavené nemovitosti (70 % LTV), v lednu vzrostla o 1 setinu procentního bodu na 3,17 %. Podobný posun, tedy směrem vzhůru, zaznamenaly i indexy mapující průměrnou nabídkovou úrokovou sazbu hypoték do 85 resp. 100 % LTV. Index GOFI 85 meziměsíčně vzrostl o 2 setiny na 3,37 % a 100procentní hypotéky oproti prosinci v průměru podražily o 3 setiny procentního bodu. Index GOFI 100 aktuálně dosahuje hodnoty 4,74 %. V průběhu ledna nabídku fixních úrokových sazeb upravovala Oberbank, Equa Bank, LBBW, Komerční banka a Volksbank.

Variabilní sazby
V případě variabilních úrokových sazeb došlo během ledna pouze ke dvěma změnám, které realizovala Hypoteční banka a LBBW Bank. Index GOFI VAR 70, který měří průměrnou úrokovou sazbu hypoték s  LTV do 70 % a variabilní sazbou vázanou na 1 M PRIBOR, meziměsíčně klesla o 3 setiny procentního bodu na 2,52 %. 

Úrokové sazby hypoték dosahují v tuto chvíli rekordních minim. Pokles sazeb odstartoval v srpnu 2009 a vygradoval na podzim loňského roku. Zatímco v létě 2009 banky nabízely hypotéky do 70 % LTV v průměru za 5,62 %, nyní průměrná nabídková úroková sazba toho samého typu hypoték dosáhla 3,17 %. Během tří let tedy hypotéky v průměru zlevnily o 2,5 procentního bodu, což převedeno na koruny znamená úsporu na měsíční splátce v řádu tisícikorun.

Příklad: Zatímco v roce 2009 vycházela měsíční splátka hypotéky ve výši 1,7 mil. Kč, 20letou splatností a sazbou 5,62 % na 11 810 Kč, v tuto chvíli za hypotéku se stejnými parametry a sazbou 3,17 % klient zaplatí měsíčně 9 573 Kč. Rozdíl tedy činí 2 273 Kč.

Pokles sazeb však bude pokračovat
Na základě aktuálních dat GOFI indexů se může zdát, že pokles sazeb je u konce. Nicméně minulý pátek trh překvapila Hypoteční banka, která oznámila plošné snížení úrokových sazeb jak u 3, tak 5letých fixací a v řádu desetin procentního bodu zlevnila i bezpříjmové hypotéky a hypotéky do 100 % LTV. Tento krok byl o to víc překvapivý, jelikož Hypoteční banka zpravidla drží stabilní sazby a nebývá iniciátorem průlomů cenové hladiny. Tentokrát je to jinak a konkurence bude určitě kroky leadra trhu pečlivě analyzovat.

Banky vzhledem k vysokému přebytku likvidity hledají pro své zdroje umístění a hypotéky, u kterých je míra nesplácení relativně stabilní, pro ně představují za stávajících podmínek lákavé sousto. A v tomto směru je rozhodnutí Hypoteční banky o to zajímavější, protože banka kromě snížení sazeb u běžných typů hypoték výrazně zatraktivnila také hypotéky, které jsou obecně považovány za rizikovější. Nabídková úroková sazba u 100% hypotéky klesla o polovinu procentního bodu a hypotéky bez prokazování příjmů zlevnily dokonce o 7 desetin. Znamená to, že kormidelníci velkých bank po letech zdrženlivosti opět zamíří hlouběji do rizikových vod? 

Závěr
Na základě čerstvých únorových zpráv z trhu jsme nuceni revidovat náš odhad a v následujících měsících očekáváme další pozvolný pokles fixních úrokových sazeb hypoték. Ovšem v březnu banky zpravidla přicházejí s balíčky akčních nabídek, které budou dál vytvářet tlak na cenu hypoték. V průběhu první poloviny roku proto nevylučujeme, že Index GOFI 70 a následně i ukazatel Hypoindex budou atakovat 3procentní hranici.

Luboš Svačina

odebírat zprávy