Stále víc lidí kupuje bydlení za účelem investice

Stále víc lidí kupuje bydlení za účelem investice

27.11.2012 - V posledním půlroce dochází na trhu s nemovitostmi k novému trendu – stále víc lidí kupuje bydlení za účelem investice. Kromě tradičního důvodu jakým je jistota pro své děti, slouží nákup bytu jako zajištění na důchod, nebo jako ochrana peněz před inflací.

"Dosud platilo, že byty na investici u nás kupovali především tzv. tradiční investoři. Tedy osoby disponující kapitálem v řádu 5 až 10 milionů korun, kteří kupují balíky 3-8 bytů za účelem jejich tržního pronájmu. Mezi tzv. tradiční investory patří zejména úspěšní a vysoce kvalifikovaní profesionálové, podnikatelé, manažeři, lékaři, advokáti a také třeba sportovci či celebrity," uvádí Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol. Právě tato společnost upozornila na rostoucí tendenci nákupu nemovitostí na investici. Podle ní bylo v období let 2010 a 2011 prodáno zhruba 10% bytů na investici a dalších 10% klientů prý uvádělo, že nový byt kupují pro své děti, což je možné chápat také jako určitý typ investice. Počet prodaných nových bytů za účelem investice se dle Ekospolu zvýšil v posledních 6 měsících víc než dvojnásobně, na 24%.

Zajistit se na stáří
"Mezi klienty se nám v letošním roce objevila i podstatná množina vysokoškolsky vzdělaných mladých lidí pod hranicí třiceti let. Kdo má v dnešní době stálý příjem dosahující alespoň pražského průměru a je zaměstnán ve stabilní společnosti, využije aktuálně nízkých úrokových sazeb hypoték a namísto nového auta, nebo cestování po světě, raději investuje do garsonky, kterou se zajistí i na stáří. Je dobře, že mladí lidé jsou evidentně zodpovědní, na druhou stranu ale svým postojem jasně demonstrují, že českému penzijnímu systému příliš nevěří," říká Korec. Při průzkumu totiž vyšlo najevo, že téměř polovina respondentů jako pravý důvod nákupu bydlení uvedla obavu o svůj budoucí důchod. Jako ochranu peněz před inflací pak kupuje byt 18% respondentů.
Obavy dnešních třicátníků a čtyřicátníků o budoucnost způsobují, že i lidé s průměrným a lehce nadprůměrným příjmem investují do další nemovitosti hned poté, co si zajistí své vlastní bydlení.

Jitka Vrbová

odebírat zprávy