Ceny velkých bytů v České republice stále na sestupu

Ceny velkých bytů v České republice stále na sestupu

5.8.2012 – O tom, že byly ceny velkých bytů před čtyřmi lety velmi nadhodnocené už v dnešní době nepochybuje asi nikdo. Jen málokdo ovšem předvídal, že budou tyto byty  ztrácet na své hodnotě tak dlouho. Ale po pořádku…

Byty 3+1
Byty 3+1 jsou velmi oblíbenou kategorií, která je pro mnoho českých rodin maximem, na které mohou svými příjmy dosáhnout a přitom nepřicházet o patřičný komfort a soukromí na úkor malých bytů 1+1 a 2+1. Byty 3+1 totiž dokáží poskytnou rodinám to co potřebují: oddělenou ložnici, samostatný dětský a obývací pokoj. Většina, alespoň panelových, bytů 3+1 má také balkon nebo lodžii. Velká poptávka po tomto bydlení v letech 2002 – 2008 ovšem vyšroubovala ceny do výšek, které v mnoha lokalitách po přepočet na m2 překračovaly dokonce i ceny bytů v novostavbách. O to větší ovšem nastal pád po roce 2008.

V období září 2008 až srpen 2012 ztratily právě byty 3+1 již více než třetinu své původní hodnoty (-33,31%). Největší pád nastal sice hned v prvních dvou letech recese, ale k dalšímu poklesu došlo v období srpen 2011 až srpen 2012 (-9,21%). Nutno ovšem podotknout, že se na tomto poklesu nejvíce podepsaly panelové byty ze 70´a 80´let minulého století. Starší cihlové byty ztrácely mnohem méně (dle lokality od 3 do 5%), stejně tak i byty v novostavbách. Ceny bytů 3+1 klesaly nejvíce ze všech kategorií také v posledním měsíci (-1,47%).

Ceny bytů 3+1

Byty 2+1
Zlatá střední cesta. I tak by se dala nazvat kategorie bytů 2+1, která je často vyhledávána investory, kteří ji využívají k následnému pronájmu. Jde o kategorii, která dokáže poskytnou potřebné zázemí i mladým párů s jedním dítětem popřípadě starším párům, se kterými již děti nebydlí. U této kategorie sice také došlo k poklesu hodnoty v období září 2008 až srpen 2012, ovšem nikoliv tak velkému jako u bytů 3+1 (-26,74%).

I přesto, že poslední měsíc vykázal ztrátu hodnoty u této kategorie (-0,63%), tak za poslední rok vykázaly byty 2+1 nejmenší pokles cen ze všech sledovaných kategorií (-1,42%). V období srpen 2011 – srpen 2012 šlo tedy o nejstabilnější investici v oblasti bytů v ČR. Tento trend lze předpokládat i v dalším období, protože ti, kteří chtějí bydlet a nemají dostatek prostředků na byt 3+1 ve většině případů volí právě kategorii 2+1. Tato poptávka by mohla udržet stabilní hodnotu i v druhém pololetí letošního roku.

Ceny bytů 2+1

Byty 1+1
Malý byt rovnána se "malá" starost. I když v tomto případě slovo "malá" dáváme raději do uvozovek. Od září 2008 sice ztratily byty 1+1 ze všech kategorií nejméně, ale stále jde o hodnotu, která mnoho vlastníků nemovitostí této kategorie nepotěší (-24,4%). Obdobně jako u bytů 2+1 se tato kategorie udržela v meziročním porovnání pod hranicí 2% (-1,95%). Za poslední měsíc dokonce došlo u bytů 1+1 k navýšení hodnoty (1,12%).

Ceny bytů 1+1

V dobách ekonomického růstu zpravidla získávají na hodnotě díky silné poptávce velké a drahé nemovitosti. V době recese se situace otáčí a poptávka směřuje více do levnějších typů bydlení. Nemovitosti ovšem nemohou ztrácet svoji hodnotu věčně a tak je možné, že budeme s cca. ročním odstupem kopírovat současný vývoj realitního trhu v sousedním Německu, kde jsou již vidět první silnější náznaky oživení trhu s realitami.

Vývoj cen bytů v jednotlivých městech naleznete v sekci Statistiky cen bytů

Lucie Mazáčová

odebírat zprávy