Nejvíce volných bytů má Praha a Moravskoslezský kraj

Nejvíce volných bytů má Praha a Moravskoslezský kraj

1.8.2012 - Volných bytů na prodej je v Česku jako hub po dešti. Nejvíce jich nabízí Praha a Moravskoslezský kraj. Neznamená to ale automaticky levnější cenu. Tu dostane jen to, kdo pečlivě vybírá.

Že je nejvíce volných bytů k prodeji právě v hlavním městě a v Moravskoslezském kraji vyšlo z aktuálního průzkumu re/max. Analýza přitom brala v úvahu inzerované a nakonec zrealizované ceny, a to u nejpoptávanějších bytů o průměrné velikosti kolem 60m2 a dispozici 2+1. Obecně je podle společnosti na trhu velké množství volných bytů, což často nutí prodávající, aby nemovitost prodali za nižší cenu, než byla původně inzerovaná. Jen v Praze je podle společnosti Ekospol evidováno 2034 takzvaných ležáků. "V loňském roce se všeobecně očekával obrovský zájem o nové byty ze strachu z navýšení DPH. Tyto očekávání se ale nenaplnila. Na trhu se tak objevuje řada volných bytů, které nyní nutí prodejce snížit původní cenu," vysvětluje výkonný ředitel re/max Hanuš Němeček.
Dalším faktorem snižování cen je problém nezaměstnanosti a finanční nejistoty domácností. Například nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji se blíží 11ti procentům. Lidé nejsou ochotni se zadlužovat a zásadní rozhodnutí o koupi bytu odkládají. Proto reálné prodejní ceny tamních nemovitostí jsou výrazně nižší než ceny původně inzerované.

Kdo vybírá, ušetří
A bytů bude zřejmě dostatek ještě dlouho. Očekává se totiž, že počet volných bytů v Praze ke konci roku ještě vzroste, a to kvůli právě dokončovaným developerským projektům. "Neznamená to ale, že ceny půjdou automaticky dolů u všech nemovitostí. Vhodně řešené byty v dobrých lokalitách se budou i nadále prodávat poměrně dobře," říká Němeček.
Nejlépe se v současnosti prodávají cihlové byty v centru města s velmi dobrou občanskou vybaveností a infrastrukturou. Naopak nejvíce se cena snižuje právě u developerských projektů s horší dopravní infrastrukturou.

Jitka Vrbová

odebírat zprávy