Reality Vysočina: Mlýny a samoty stále žádané zboží

Reality Vysočina: Mlýny a samoty stále žádané zboží

24.7.2012 - Realitní obchody na Vysočině se konečně začínají probouzet z krizového spánku, během kterého zde ceny nemovitostí spadly i o víc než polovinu. Milovníci Vysočiny tak mají právě teď tu nejlepší šanci pro nákup tamního domu nebo chalupy.

Jihlavsko

Na Jihlavsku se realitní trh propadl až na cenovou úroveň z roku 2006. Příkladem je panelový byt bez úprav, který se v okresním městě pohyboval v době, kdy trh kulminoval, v cenách kolem 18 tis. Kč za m2 a v současné době je na úrovni kolem 12 tisíc Kč za m2. Nemovitosti na dobré adrese si samozřejmě cenu uchovaly a jsou prodejné i za poměrně vysoké ceny. "Na jaře letošního roku jsme zaregistrovali zvýšený zájem o nemovitosti všeho druhu a zrealizovali poměrně hodně obchodů, prázdniny přinesly již tradiční zklidnění zájmu," hodnotí aktuální situaci na Jihlavsku Petr Michálek, jednatel realitní kanceláře Michálek & Partners. Na oživení zájmu o rezidenční bydlení může podle jeho slov hlavně nízká úroková míra hypoték. "Prodávající a pronajímatelé, kteří však nereflektují postupný propad cen, neprodávají ani nepronajímají," doplňuje Michálek. 
Jihlava také začíná "střízlivět" ze statusu krajského města. Důkazem je ztráta zájmu investorů o tamní komerční prostory. Příčinou je komplikované dopravní řešení a absence cenově a dopravně dostupných parkovacích míst. A další dlouhodobý nedostatek města – málo pracovních příležitostí – se rovněž podepsal na poklesu zájmu o rezidenční bydlení na Jihlavsku.
To nedaleká Třebíč vzala nezájem o bydlení a zásadní propad cen, zejména starších bytů, vážně. "Město ve spolupráci s majiteli bytů revitalizovalo největší obytné čtvrti a tyto skutečnosti vyvolaly zvýšený zájem o koupi opravených nemovitostí do osobního vlastnictví. Například ceny nových bytů v Třebíči dohnaly, a v některých případech i převýšily, ceny nových bytů v krajském městě," popisuje Michálek.

Havlíčkobrodsko
Také na Havlíčkobrodsku zaznamenávají v posledních měsících realitní makléři mírné oživení trhu. V předchozím období se lidé báli zadlužení, a tak nedostatek poptávky tlačit ceny nemovitostí dolů. "Prodávalo se pouze to, co bylo nějakým způsobem zajímavé či ojedinělé, nebo kde prodávající spěchal s prodejem a šel prodeji vstříc cenou. Tato situace ale neplatila a neplatí v jiných oblastech trhu, kde probíhají koupě bez potřeb úvěrů, jako jsou pozemky, lesy, továrny a tak dále," uvádí majitel společnosti ČM Vysočina Čeněk Doucha.
Ceny bytů přímo v Havlíčkově Brodě klesly za poslední roky asi na 60% toho, co stály před krizí. "Jak se zdá, na této ceně se zastavily, což představuje u velmi slušného bytu 3+1 cenu 1.3 mil. Rodinné domy na vesnicích jsou těžko prodejné za cenu přesahující 1.5 mil. Kč. Za tuto cenu už raději zájemce uvažuje o koupi pozemku a výstavbě vlastního domu," doplňuje Doucha. Zatímco prázdniny bývají pro realitní kanceláře "okurkovou sezonou", pro společnost ČM Vysočina jakoby ani žádné léto nebylo. "Co se týká prázdnin, nezaznamenáváme žádný útlum, spíše naopak mírné navýšení zájmu. Výjimkou bývá vždy ke konci prázdnin velký zájem o pronájmy díky začátku školního roku," dodává.

Chaloupka na Vysočině
Vysočina byla a stále je oblíbenou rekreační lokalitou a její obliba podle mnohých odborníků v budoucnu ještě poroste. "V našem regionu převažuje zájem při vyhledání nemovitostí k rekreačním účelům okolí Lipnice a Stvořidel. Ale jakékoliv pěkné místo na Vysočině, kterých tu je mnoho, zláká zájemce i jinam," uvádí Čeněk Doucha z Havlíčkova Brodu. Stálý zájem je na Vysočině o samoty, mlýny, domy s výhledem do krajiny, nebo chaty v atraktivních rybářských lokalitách.
A jak se budou vyvíjet dále trh s nemovitostmi na Vysočině? Region už otevřel oči a probudil se, ale tančit rozhodně ještě nebude. "Domnívám se, že ceny ve významných a atraktivních lokalitách si postupně sedají a do konce roku nezaznamenáme významné pohyby ani směrem dolů ani nahoru," prorokuje Petr Michálek. Razantní oživení trhu či velký pohyb cen nepředpokládá ani Čeněk Doucha. "Budeme rádi, pokud se stávající situace u bytů stabilizuje a zůstane na cenách několika posledních měsíců," přeje si Doucha.

Jitka Vrbová

odebírat zprávy