Reality Liberec: typickým klientem je mladá rodina

Reality Liberec: typickým klientem je mladá rodina

20.7.2012 - Liberecko je typickou a oblíbenou rekreační oblastí. Jenže zájem o chaty a chalupy je tady mírně na ústupu a oblibu si na severu Čech naopak u rekreantů získává oblast Českého ráje. Alespoň tak to vidí Zdeněk Milfajt, vedoucí liberecké pobočky Ria reality a.s., s kterým jsme hovořili nejen o rekreačních nemovitostech.

Jaká je situace a atmosféra v realitách na Liberecku? Jsou prázdniny a platí také u vás, že je spíše klid?
Během posledních 4 let jsem se přesvědčil, že sezónnost má na obchody v realitním trhu pramalý vliv. Jedinou výjimkou je snad období vánočních svátků a leden. Ovšem ani to není pravidlem a jeden rok byl naopak v závěru prosince velmi úspěšný. V současné době jsem zaznamenal zejména pokles poptávky po nájemním bydlení. Její obnovení přepokládám koncem srpna, kdy se do města začnou vracet studenti vysokých škol. Avšak tento pokles jsem zaznamenal pouze v Liberci, například v sousedním Jablonci se byty pronajímají stále na stejné úrovni.
Jediné co je během letních prázdnin zaručené, je zdlouhavost obchodů. Úředníci, bankéři, odhadci a další osoby činné v realitním oboru mají dovolené, a tak se uzavírání obchodů nepříjemně protahuje.

O jaké nemovitosti je obecně v tomto regionu zájem a jaký je vůbec profil vašich klientů?
Eviduji téměř konstantní zájem o byty odpovídající nárokům mladé rodiny, tedy od 2+1 po 4+kk. Naopak u nájemního bydlení je nejvyšší poptávka po malometrážních startovacích bytech 1+1 až 2+kk. Stále přetrvává vysoká poptávka po kvalitních stavebních pozemcích v celém kraji, kterých je nedostatek. Z tohoto důvodu se prodávají i pozemky, které mají nějakou nevýhodu - svah, špatná dostupnost a další. Zájem o rekreační objekty z mého pohledu stagnuje či mírně klesá.

Profil klasického klienta je stále stejný - mladá rodina, která hledá trvalé bydlení, věk 27 - 35 let, stabilizované příjmy a poptávka po bytě 3+1. Stále platí, že jsou atraktivnější byty v cihlové zástavbě.

Liberecko se tradičně spojuje s oblastí turistiky a rekreace, ale jak už jste uvedl, poptávka po rekreačních objektech slábne. Jaká místa jsou však stále atraktivní?
Nejatraktivnější jsou samozřejmě Jizerské hory - Bedřichov, Desná, Albrechtice, Janov a další. Nezaznamenali jsme žádný extrémní nárůst, nebo naopak pokles poptávky. S ohledem na fakt, že nabízíme nemovitosti i v Českém Ráji, tak mi subjektivně přijde atraktivnější a poptávanější právě Český Ráj.
Poslední dobou mírně vzrůstá obliba chalup, zahrad a těchto volnočasových nemovitostí s tím, že rodina vlastní byt v centru města a sem jezdí odpočívat.

V jaké cenové relaci se nemovitosti na Liberecku pohybují, a můžete zhodnotit, jak se ceny tento rok vyvíjí?
Z mého pohledu ceny během posledního roku stagnují. Ustálily se na částkách, které jsou kupující ochotni zaplatit, ale hlavně banky profinancovat. Co se týče cen v Liberci, průměrný byt 70 m2 velikosti 3+1 v panelové zástavbě lze pořídit průměrně 1,2 mil. Kč, v cihlovém domě 1,45 mil. Kč.
Pozemky jsou problematické, ale v širším okolí Liberce se cena pohybuje kolem 1 000 Kč za m2. Nejdražší pozemky jsou na okraji města při ceně 3 000 Kč za m2. U rodinných domů je rozpětí cen opravdu široké. Platí, že novostavba v dojezdové vzdálenosti 10 minut automobilem od Liberce o dispozicí 4+kk a zahradou asi 1 000 m2 se pohybuje kolem ceny 4,5 mil. Kč.

Sledujete nějaké nové trendy v zájmu, nové potřeby či přání od klientů? Jak se zákazníci chovají?
Kupující stále vyžadují slevy a již se o ně nebojí říct už při prvním kontaktu po telefonu. Toto se mi stává během posledního půl roku. Co se týče trendů, tak stále trvá zájem o nezrekonstruované byty, které si zájemce následně upraví k obrazu svému.

Jaký předpokládáte realitní vývoj v další části tohoto roku?
V tomto směru jsem realista a nečekám žádné skokové změny.

Jitka Vrbová

odebírat zprávy