Nové byty Praha: letní výprodeje v plném proudu

Nové byty Praha: letní výprodeje v plném proudu

16.7.2012 - Na nezájem o nové byty si v prvním pololetí tohoto roku nemohou developeři stěžovat. Léto je však tradičně obdobím "slabším" a lidé se víc než o nákup nemovitosti zajímají o koupání, výlety a dovolenou. Donutit je k nákupu bydlení mohou snad jen letní slevy, které developeři nabízejí.

Podle průzkumu společnosti Ekospol se v první polovině tohoto roku prodalo v Praze celkem 1600 nových bytů v projektech s 50 a více byty, zatímco loni ve stejném období to bylo o pět set bytů méně. Je to sice důkaz, že trh nových bytů již čtvrtým rokem roste, ale podle Ekospolu nelze počítat se skokovým nárůstem prodejů jako vloni. "V prvním pololetí letošního roku jsme prodali více než 500 nových nemovitostí. V druhém pololetí očekáváme mírné zvýšení, a to hned ze dvou důvodů. Prvním z nich je další očekáváné zvýšení DPH. Druhým důvodem je pak zařazení nových etap a lokalit do naší nabídky v polovině září," uvedl Jiří Vajner, obchodní ředitel Central Group.

Na nákup s odborníkem
Obecně patří podle Vajnera léto ke slabším prodejním měsícům, a jak dodal, očekává jeho společnost během léta v porovnání s minulými prázdninami prodeje nižší.
"Počet prodaných bytů je zcela srovnatelný s loňským rokem. Co se dispozičních preferencí týče, stále platí, že největší zájem je o byty 2kk. Tuto kategorie kupují singles, mladé páry, rodiny s jedním dítětem a pak také rodiče, kteří přenechávají vetší byt svým dětem. Je to tedy nejvyužívanější kategorie a v našich projektech tvoří 50-60% čisté bytové plochy," sděluje za společnost Finep její tisková mluvčí Pavla Temrová. Upozorňuje také na to, že si lidé stále více uvědomují důležitost nákupu nemovitosti a na pomoc často přizvou odborníka jako je právník nebo stavební profesionál.
Malé byty sice táhnou stále nejvíc, přesto se podle developerů objevil nový trend. "Již delší dobu pozorujeme trend co do výběru velikosti bytů. Před několika lety byl největší zájem o menší byty s dispozicemi 1+kk a 2+kk. V současnosti se ovšem čím dál tím více lidí zajímá o byty s dispozicemi 3+kk a většími," popisuje Jiří Vajner.

Letní slevy
Developeři své nabídky stále více přizpůsobují zájmu klientů, a proto také Finep reagoval na nárůst poptávky po družstevním bydlení a jako jediný z velkých developerů družstevní byty staví. "Nárůst poptávky po bytech v družstevním vlastnictví významně vzrostl a dle našich prognóz růst bude i nadále," říká Temrová. Aktuálně se v nabídce Finepu nachází 198 bytů v družstevním vlastnictví, a to v lokalitách pražského Barrandova, Hostivařské přehrady a Proseka.
A protože se slovo letní sleva objevuje téměř na všech prodejních výlohách, vyvěsily tuto ceduli také developeři. Většina z nich nabízí byty se slevou. Central Group se zaměřil na malé byty, které prodává se slevou 10%. "Ceny malých bytů tak začínají již na 1,29 milionech a jsou all inklusive. To znamená, že je již vše zahrnuto v ceně – DPH i velmi vysoký standard provedení. Letní výprodej malých bytů se nevztahuje na byty se zaváděcí slevou nebo jiným bonusem a platí jen do srpna," přibližuje podmínky výprodeje Jiří Vajner. Akce se netýká bytů a ateliérů s dispozicí 1+kk ve 13 lokalitách v Praze.
Také společnost Ekospol láká na slovo sleva. Připravila letní akci s názvem "prázdiNOVÉ CENY", v rámci které stlačila na minimum 2 aktuálně stavěné projekty Nový Park Písnice B a Nové Měcholupy II. "Vysoce kvalitní nové byty je tak možné zakoupit za skutečně ojedinělé ceny: 1+kk za 1,35 mil. Kč, 2+kk za 1,82 mil. Kč a 3+kk za 2,69 mil. Kč, všechny ceny jsou samozřejmě uvedeny včetně DPH. U projektu Nový Park Písnice B je navíc možné zaplatit celou cenu bytu až po dokončení," popisuje Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol. Akce platí jen do konce srpna.
A stranou nestojí ani Finep. "Do konce měsíce července mohou naši klienti využít letní slevovou akci, která umožňuje nákup jakéhokoliv bytu v osobním vlastnictví se slevou až 400.000,-Kč. Letní akce je omezená počtem slev, kterých aktuálně zbývá 30," říká Pavla Temrová.
Podle prognózy společnosti Ekospol by se v letošním roce mohlo v Praze prodat až kolem 3300 novostaveb, což by se podobalo prodejům z loňska a jednalo by se o velmi slušný rok. Realita ale často přináší překvapení, tak si na skutečná čísla raději počkejme.

Byty Prahazdroj foto: Finep a.s.
zdroj graf: Ekospol a.s.

Jitka Vrbová

odebírat zprávy