Stavebnictví v ČR: padá a padá

Stavebnictví v ČR: padá a padá

13.5.2012 - Další statistické údaje ukazují, že stavebnictví v Česku není v dobré kondici a fyzička se mu nelepší ani v dohlednu. Šetří lidé i stát a také postavených nemovitostí je na trhu přebytek.

Stavební produkce v prvním kvartálu letošního roku meziročně poklesla o 10,2 %. Vychází to z aktuálních čísel Českého statistického úřadu. "Takto výrazně naposledy klesla v první polovině roku 2010. Útěchou nám může být jen to, že se zde jasně projevují předfakturace - totiž kvůli změně DPH byla velká část stavebních prací účetně vykázána ještě v závěru loňského roku bez ohledu na to, zda se skutečně fyzicky uskutečnila či nikoliv," komentoval situaci Martin Prokop, analytik společnosti Next Finance.

Stavebních povolení je míň a míň
Jenže ani skutečnost není vůbec růžová jenom kvůli účetnictví. Faktem zůstává, že výrazně klesá počet nově vydaných stavebních povolení a bude se tedy méně stavět. Kromě toho, že klesá počet vydaných stavebních povolení, klesá i průměrná hodnota jednoho stavebního povolení. Žádné dobré zprávy pro stavební firmy, které se musí připravit na výrazný pokles tržeb. Podle odhadů by měla letos stavební výroba klesnout v rozmezí 3 – 5%.

"Problémem v pozadí totiž je, že domácí poptávka je extrémně slabá. Šetří domácnosti i veřejný sektor. Veřejný sektor musí šetřit kvůli velkým deficitům státního rozpočtu, a tak bude méně investovat do výstavby budov a silnic. Domácnosti se naopak nyní nebudou chtít výrazně zadlužit, a proto investici do nemovitostí odkládají," dodává Prokop. Obyvatelé totiž na investice do bydlení jednoduše nemají peníze. Větší část své mzdy domácnosti utratí za zboží a služby.

Na trhu s bydlením nyní existuje přebytek nabídky nad poptávkou, mnoho bytů nikdo nechce a developerské společnosti jsou nuceni své projekty odkládat. Vypovídá o tom to, že v loňském roce se začalo stavět o 36,7 % méně bytů než v roce 2008. Podle Prokopa bude stejný trend pokračovat i letos.

Jitka Vrbová

odebírat zprávy