Zájem o velké byty roste, favoritem ale zůstávají dvoupokojové byty

Zájem o velké byty roste, favoritem ale zůstávají dvoupokojové byty

2.5.2012 - V nabídce developerských společností už delší dobu převažují hlavně malometrážní byty. Není divu, protože dlouhodobě se nelépe prodávají byty kategorie 2+kk. Developeři ale aktuálně pociťují větší zájem o velké byty a plánují je více zařadit do svých projektů.

V nabídce developerů převažují malé byty. V Praze tvoří byty o velikosti 1+kk a 2+kk  až 60% veškeré nabídky nových bytů. Nejvíce je přitom dvoupokojových bytů. "V současné době máme v nabídce téměř 600 nových bytů, z čehož je velká většina bytů s dispozicemi 1+kk a 2+kk," potvrdil trend Jiří Vajner, obchodní ředitel Central Group a.s. "Soustředíme se především na malometrážní byty 2+kk a 3+kk pro páry nebo mladé rodiny s dětmi. Byty 2+kk u nás představují 60% naší produkce," uvedl Jan Koubík, marketingový manažer společnosti Bemett a.s.

Pozůstatek recese?
Dle společnosti Ekospol ale developeři zaměřením na malé byty zaspali dobu a může se stát, že ze stovek malých bytů budou nakonec neprodejné ležáky. "Velká nabídka menších bytů je jednoznačně pozůstatkem recese. Před dvěma či třemi roky, kdy byly prodeje nových bytů nejhorší, se v Praze prodávaly v podstatě jen malé byty. Samozřejmě proto, že byly cenově nejdostupnější. Developeři proto tento trend promítli do nově připravovaných projektů a původně větší byty často rozdělili na menší, které jsou na trhu dnes," vysvětluje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol. Dnes je podle něho situace jiná a zákazníci jsou chytřejší a porovnávají konečné ceny za metr čtvereční. "Cenově dostupné byty 3+kk a 4+kk jdou již dnes v některých lokalitách na odbyt daleko lépe než garsonky," dodává Korec.

Velkých bytů přibude
A někteří developeři začínají zájem o větší byty pomalu pociťovat. "Je pravda, že v poslední době jsme zaznamenali nárůst poptávky po větších bytech, proto pro nové lokality připravujeme změněnou strukturu bytů, kde bude větších bytů více než v aktuální nabídce. Nicméně i nadále se domníváme, že v rámci lokality by měly být zastoupeny všechny dispozice, aby si mohl vybrat skutečně každý," říká Vajner. Central Group proto na letošní rok plánuje dát do prodeje více větších bytů. "Domníváme se, že vzhledem k současné poptávce bude nutné zařadit do prodeje více větších bytů. Developeři budou muset zareagovat a do svých projektů zařadit více bytů s dispozicemi 4+kk a větších," dodal Vajner.

Podle společnosti Finep to ale není ve skutečnosti se zájmem o velké byty tak žhavé. "Zájem o ně samozřejmě je, ale tvoří pouze do 10% z celkové bytové plochy. Jistě záleží na konkrétním projektu a lokalitě. Byty 4kk a větší se zpravidla prodávají, až když je klient vidí, tedy když jsou dokončené nebo před dokončením," sděluje Vladimír Zuzák, obchodní ředitel Finepu. Podle něho není na trhu s novým bydlením velkých bytů nedostatek a zájem o dvoupokojové byty zřejmě bude v hledáčku lidí i nadále, protože se jedná stále o nejširší cílovou skupinu klientů.

byty
Zdroj graf: Ekospol a.s.


Jitka Vrbová

odebírat zprávy