Na marketingové tahy developerů skočí letos méně lidí

Na marketingové tahy developerů skočí letos méně lidí

8.4.2012 - A stavebnictí padá dál, jak ukazují aktuální statistiky. Ze dna se zvedne až v roce 2015. Čeští developeři ale dramatický pokles prodejů bytů nečekají.

Špatné únorové počasí ale hlavně zvýšení nižší sazby DPH. To jsou podle hlavního ekonoma společnosti Next Finance Vladimíra Pikory dva hlavní faktory, které stojí za aktuálním propadem stavebnictví. Podle statistiky poklesla stavební výroba reálně o 16%. „Pokud číslo očistíme od sezónních vlivů, vidíme, že stavební produkce meziročně klesla o 17,2 %. A to už je hrůza,“ uvádí Pikora.

Jak je tedy možné, že statistiky za prosinec vypadaly tak optimisticky? Aby se stavebníci vyhnuli vyšší DPH, fakturovali mnoho prací již v prosinci. Samotné práce byly ale reálně provedeny až mnohem později. A tak se mnozí (neprávem) radovali, že na konci roku stavebnictví rostlo (falešně) o 14,5%. A pak věřte statistikám!

Rodinné domy jsou na vzestupu
"O tom, že se má odvětví špatně, vypovídá i jiná nekompromisně brutální statistika. Proti lednu a únoru 2008, kdy byla ekonomika rychle rozjetá, poklesla letos výroba o 38,4 %. Odvětví propustilo 4,6 % zaměstnanců a nemá dobrý výhled. DPH půjde ještě nahoru a lidé nebudou mít u bytů na dražší výstavbu, protože reálné mzdy letos poklesnou," dodává ekonom. To se podle něj už nyní odráží ve struktuře nově zahajovaných staveb. U bytů v bytových domech poklesl počet staveb meziročně o 46,6 %. Developeři tedy zlomili hůl nad lidmi, kteří by mohli bydlet v moderních „panelácích“. Tato vrstva společnosti si to nebude moct dovolit ve stejné míře jako v minulosti. Nicméně u rodinných domů počet zahájených staveb roste meziročně o 12,6 %. "To podle mě odráží jen to, jak se ve společnosti rozevírají nůžky mezi chudšími a bohatšími," doplňuje Pikora.

Co čekat od roku 2012?
"Předpokládáme, že na marketingový tah developerů, že se nákupem nemovitosti letos ušetří, skočí méně lidí než vloni. Stavebnictví nenahrávají ani škrty ve veřejném sektoru, který nemá na financování veřejných staveb. Obáváme se, že na hodnoty produkce z roku 2008 se dostaneme nejdříve v roce 2015," odhaduje Pikora.

Samotní developeři ale nečekají dramatické poklesy, jejich predikace poklesu prodejů se pohybují kolem 10 – 20%. Podle odhadu společnosti Ekospol by se letos v Praze mohlo prodat kolem 3300 nových bytů.  Za rok 2011 se tu prodalo celkem 3 791 bytů (údaj Trigema a.s.).

Jitka Vrbová

odebírat zprávy