Začal realitní trh stagnovat?

Začal realitní trh stagnovat?

27.5.2008 – V polovině května 2008 jsme čtenáře našich Ekonomických novin informovali o aktuálním vývoji uzavřených hypotečních smluv v 1. čtvrtletí roku 2008. Banky za první tři měsíce roku 2008 poskytly 14.597 hypoték v celkovém objemu 25,8 miliard Kč. Oproti 1. čtvrtletí roku 2007 je to o 16% méně v počtu hypoték a o 9% méně v objemu. Tato čísla nás přiměla k myšlence zhodnocení tohoto čtvrtletí z řad majitelů a ředitelů realitních kanceláří. Oslovili jsme kanceláře v Olomouci, Zlíně a Brně, abychom zjistili, jak se tento pokles uzavřených hypotečních smluv projevil v prodeji nemovitostí.

Ve všech, námi oslovených, realitních kancelářích jsme moc optimismu nezaznamenali. Reakce byli spíše rozpačité, mnohdy až negativní. Všechny oslovené kanceláře se shodly na tom, že k poklesu prodejů nemovitostí v 1. čtvrtletí roku 2008 opravdu došlo. Podle slov Radka Zahradníka, ředitele realitní kanceláře Okno realit, je největší pokles prodeje zaznamenám v oblasti panelových bytů. U těchto bytů dochází také v některých lokalitách k postupnému poklesu cen. Jako jeden z důvodů poklesu zájmu o nemovitosti označil Radek Zahradník zpřísněné podmínky hypotečních bank při získávání úvěrů.

Radek Zahradník nás součastně informoval o nárůstu poptávek po stavebních pozemcích a rodinných domech. Sečteme-li tedy celé spektrum nabídek realitního trhu, ve kterém tvoří byty zhruba polovinu realizovaných prodejů není pokles prodaných nemovitostí v České republice za první čtvrtletí roku 2008 zatím nijak kritický.

Lucie Mazáčová, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy