Ceny nemovitostí v ČR a jejich vývoj v následujících letech

Ceny nemovitostí v ČR a jejich vývoj v následujících letech

5.5.2008 - Po delší době se opět dostáváme k dotazům, které přišly do naší redakce. Tentokrát vybíráme dopis paní Vrbové z Hradce Králové.

“Vážená redakce. Netrávím příliš času u internetu, ale vždy když mám možnost, tak se velmi ráda podívám na vaše stránky do rubriky realitní zpravodaj, abych zjistila co nového se děje ve světě realit, který mě velmi zajímá.Rádi bychom s manželem řešili v letošním roce nové bydlení, ale stále si nevíme rady s tím, jestli si pořídit nemovitost hned a nebo nějaký čas počkat. Někdo nám tvrdí, že hned (protože ceny nemovitostí půjdou zajisté ještě nahoru), a někdo, že je lepší poskač (protože prý půjdou ceny realit dolů). Dokážete mi poradit, ke kterému z těchto názorů se mám přiklonit? Děkuji. S pozdravem Martina Vrbová."

Asi nejčastějším tématem všech realitních makléřů je bezesporu rozprava na téma vývoje cen nemovitostí. Lidé, jenž uvažují o koupi nemovitosti doufají v pokles ceny a ti, kteří nemovitost vlastní často spoléhají na další růst cen realit. Při otázce vývoje cen musíme mít na paměti, že základním měřítkem stanovení ceny a odhadu dalšího vývoje, je bezesporu lokalita v níž se nemovitost nachází. Jiná situace bude v Praze a jiná v Ostravě. V Praze se dlouhodobě počítá se zvyšováním cen zejména nových bytů a komerčních objektů v centru města. Panelové byty na sídlištích by měly postupem času „ztrácet dech.“ Podle aktuálních dat získaných z realitního serveru realitymorava.cz, sekce Statistiky cen bytů je ale patrný stálý nárůst cen ve všech lokalitách.

Paní Vrbové bychom poradili s pořízením nemovitosti zbytečně neotálet. Dřív nebo později nás čeká přechod na euro a je jen ve hvězdách jak se tento přechod projeví v ceně nemovitostí. Pokud jste si vyhlédli nemovitost, která odpovídá Vaší představě a je ve vašem cenovém rozmezí, tak zbytečně neváhejte.

Lucie Mazáčová, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy