Bydlet v nájmu táhne Čechy stále víc

Bydlet v nájmu táhne Čechy stále víc

21.3.2012  - Nájemní bydlení je v Česku stále oblíbenější a zájem o něj roste. Jenže s tímto trendem dochází i dalšímu jevu – s poptávkou roste i výše tržního nájemného.
 
Ve většině českých měst roste tržní nájemné. S tímto faktem přišel průzkum Institutu pro regionální informace (IRI). Nejvíce se za první tři měsíce tohoto roku zvýšilo nájemné v Jihlavě (+6,8%) a ve Zlíně (+3,6%).  Pokles hlásí pouze České Budějovice (-1,6 %), Pardubice (-2,9%) a Olomouc (-3,2 %). IRI přitom sledoval vzorek více než 39 tisíc bytů po celé republice.

Nárůst tržního nájemného v řadě měst do značné míry odráží poptávku po nájemním bydlení.  Nárůst zájmu o nájmy nám potvrdil i Miroslav Jonáš, obchodní ředitel realitní společnosti M&M reality: „Jen v našem call centru je od ledna denní průměrná poptávka o pronájem v celé ČR 268 zájemců. To je meziroční nárůst o 18%. Obdobné množství poptávek přichází také emailem. Nárůst je patrný a logický vzhledem k hospodářské situaci, kdy klienti mají obavy, dlouhodobě se uvázat bankám. Problém není aktuální výše splátek, ale jistota toho, co bude za 5-10 let.“. Podle něj se hladina poptávky již mnoho let drží zejména u středně velkých bytů ve větších městech. „Zaznamenáváme i zvýšený trend pronájmu krátkodobého (6-12 měsíců) rodinných domů,“ doplňuje Jonáš.

Obrat až od roku 2013
Ze žebříčku krajských měst podle výše tržního nájemného ční, pokud jde o růst nájmu, vedle již zmíněných Jihlavy a Zlína ještě Liberec (+ 3,3 %) a Karlovy Vary (+ 3,0 %). V Praze a v Ostravě nájmy prakticky stagnovaly. „Například v Ostravě tak po dlouhém období vznikla díky ukončené deregulaci nájemného v roce 2011 běžná tržní situace, kdy legální nabídka pronájmu bytů na dobu neurčitou je dostupná každému zájemci. Konkurence mezi pronajímateli tlačila nájmy dolů, nabídka bytů k pronájmu převažuje nad poptávkou,“ popisuje dále situaci Milada Kadlecová, jednatelka IRI.

V příštích měsících ovšem IRI neočekává žádné výraznější změny tržního nájemného a jeho výše bude spíš stagnovat. Změny na místních trzích s pronájmy bytů se dají čekat až od roku 2013, kdy zanikne regulace nájemného i ve zbývajících krajských městech a v Praze.

Jitka Vrbová

odebírat zprávy