Po téměř 4 letech se zvyšuje poptávka po větších bytech

Po téměř 4 letech se zvyšuje poptávka po větších bytech

6.3.2012 - Když se začalo v září 2008 mluvit o ekonomické recesi způsobené zhroucením amerického hypotečního trhu, neznamenalo to pouze propad světových burz, ale také očekávaný pokles cen nemovitostí nejen ve světě, ale i v České republice. U nás byl první větší propad zaznamenám u bytů a to v září roku 2008. Následně začaly ztrácet na své hodnotě i pozemky a rodinné domy.

U bytů byl zaznamenám největší pokles u kategorie 3+1, která začala každý měsíc ztrácet i několik procent. Naopak velmi dobře se držely ceny bytů malých, zejména pak kategorie 1+1. Jenom za první rok (1. 9. 2008 - 1. 9. 2009) poklesy ceny bytů kategorie 1+1 o -5,25 %, byty 2+1 ztratily -10,2 % a byty 3+1 zaznamenaly ztrátu -12,24 %.

Po třech a půl letech se ovšem začíná situace otáčet. Jakoby si lidé začali stále více uvědomovat, že je pro ně větší byt z dlouhodobějšího hlediska zajímavější investicí. Nemuset prodávat stávající malý byt, hledat byt větší, řešit otázku stěhování, platit daň z převodu, zařizovat znalecké posudky apod. se zrovna nemusí každému zamlouvat.

Pokud bychom nazvali konec roku 2008 obdobím propadu cen zejména velkých bytů, pak letošní první tři měsíce jsou naopak obdobím jejich opětovného růstu.

Po třech a půl letech se totiž začíná český realitní trh v návaznosti na zvyšující se poptávku po větších bytech poměrně značně měnit a to se odráží i v jejich cenách. Byty kategorie 3+1 ještě v lednu 2012 meziměsíčně ztrácely -0,94%. V únoru téhož roku se ceny stabilizovaly a statistiky cen bytů vykázaly hodnotu 0,05% a poslední měsíc došlo již k nárůstu o 3,9%.

Někomu by se mohlo zdát, že jde jen o „sezónní“ výkyv a tak se pojďme podívat na byty 3+1 z větší časové perspektivy. Asi nejvíce vypovídající jsou údaje vývoje cen bytů za poslední rok. V období březen 2011 – březen 2012 stále ještě klesaly ceny u bytů 1+1 (-1,97%) a bytů 2+1 (-6,84%).

Ale co se stalo s cenami bytů 3+1, o kolik se za poslední rok snížila jejich hodnota? Ani o korunu! Ba naopak, jako jediná kategorie vykázala meziroční nárůst průměrných cen, a to o 0,39%.

Je to jen náhoda nebo jsou byty 3+1 „lakmusovým“ papírkem českého trhu s bytu? Právě tato kategorie nastartovala pokles cen bytů v ČR na podzim 2008 a nyní jde o první kategorií, která meziročně vykázala zisk. Dosedly již ceny bytů na pomyslné dno nebo jde pouze o klid před další bouří?


Zdroj vývoje cen www.realitycechy.cz  a www.realitymorava.cz 

Lucie Mazáčová

odebírat zprávy