Výstavba nové olomoucké čtvrti Šantovka zahájena

Výstavba nové olomoucké čtvrti Šantovka zahájena

22.2.2012 – Standardně se u nás toho o nově realizovaných bytových projektech moc nedočtete, ale výstavba zcela nové čtvrti si v našem zpravodajství své místo nepochybně získala. V průběhu posledních čtyř let jsme vás informovali o přípravách komplexu, který má za cíl vytvořit zcela novou část města Olomouce sestávající z obchodní galerie, kancelářských objektů, bytových domů a dokonce i nové tramvajové trati procházející touto čtvrtí. A napsat pár řádků o projetu takového významu za to stojí, nemyslíte?

Po více než čtyřech letech intenzivních příprav totiž nastává v novodobých dějinách Olomouce výjimečný okamžik: začíná stavba nové městské čtvrti v blízkosti historického jádra města. Investor projektu, společnost Galerie Šantovka, spouští výstavbu moderní obchodní galerie, v dalších etapách vznikne komplex bytových domů a dalších komerčních objektů a kancelářských budov. Současně se zahájením stavby galerie vrcholí přípravy stavby tramvajové tratě spojující centrum a jižní část města. Ojedinělý projekt přinese v čase útlumu českého stavebnictví pracovní příležitosti řadě velkých i malých firem.

O průběhu příprav jsme vás průběžně informovali:
Nová čtvrť Šantovka v Olomouci již v roce 2015 (2.1.2008)
1. etapa projektu Šantovka Olomouc má konkrétní podobu (23.9.2009)
Šantovka Olomouc si na nezájem veřejnosti stěžovat nemůže (25.6.2010)
Podpis smlouvy odstartoval ojedinělý projekt spolupráce (6.10.2010)

Vítězem výběrového řízení na stavbu obchodní galerie, kterého se zúčastnilo více než deset společností z celé republiky se stala společnost Metrostav a.s. „V minulém týdnu padlo konečné rozhodnutí a stavba samotná začne v následujících dnech. Práce potrvají zhruba 19 měsíců a obchodní galerie přivítá první návštěvníky na podzim 2013,“ uvedl jednatel společnosti Galerie Šantovka Richard Morávek.

Za podobou Galerie Šantovka stojí renomované architektonické studio Benoy, díky kterému se podařilo citlivě začlenit tento unikátní projekt do stávající struktury centra města „Vzhledem k dobré spolupráci počítáme s architekty z Benoy i v dalších etapách,“ podotkl Morávek.

Město Olomouc ve spolupráci s investorem nové čtvrti Šantovka připravuje souběžně výstavbu tramvajové tratě přes areál bývalého závodu Mila do jižní části města. Město proto začne s přípravnými pracemi v následujících měsících a obě akce budou vzájemně koordinovány.

Nová čtvrt Šantovka vyrůstá v bývalém továrním areálu Milo a okolních pozemcích nedaleko historického centra Olomouce. Na ploše zhruba 11 hektarů vznikne nejdříve obchodní galerie, poté investor plánuje bytovou čtvrť a administrativní centrum. Obchodní galerie přinese více než tisíc nových pracovních míst, nabídne 46 000 m2 pronajímatelných ploch a 1 000 parkovacích míst v bezprostřední blízkosti centra města. Společnost SMC Development a.s. investuje do výstavby nové čtvrti více než 10 miliard korun, projekt obchodní galerie zaštiťuje její dceřiná společnost Galerie Šantovka, s.r.o. Otevření obchodní galerie je naplánováno na podzim roku 2013.
Šantovka

Šantovka

Šantovka

Šantovka

Šantovka

Autor: Lucie Mazáčová
foto: santovka.cz

odebírat zprávy