Jak postupovat při výběru bytu. Část druhá: Panel nebo cihla

Jak postupovat při výběru bytu. Část druhá: Panel nebo cihla

27.1.2012 - V minulém článku jsme se věnovali výběru lokality vysněného bytu. Dnes se dostáváme k otázce, zdali je lepší zvolit byt v cihlovém či panelovém domě. Rozhodnutí za vás neučiníme, ale možná vám pomůžeme se sestavením všech pro a proti.

Po výběru lokality přichází zpravidla dilema jestli si pořídit byt v panelovém domě nebo v domě postaveném z cihel. Dilema proto, že panel je levnější a tudíž dostupnější. To je ovšem asi jedna z mála výhod bytů v panelových domech.

Panel nebo cihla
Panelové byty jsou ve většině případů žádané díky své nižší pořizovací ceně oproti bytům v cihlových domech. Poptávka po bytech cihlových je naopak pro jejich lepší zpracování a lepší zvukovou izolaci. Poslouchat každé sousedovo napouštění vany či příjezd výtahu nemusí být zrovna každému po chuti. Tento problém ale většinou nemívají ti, kteří v panelových domech vyrůstali. Umí totiž tyto ruchy velmi dobře potlačit. Vyplatí se ale investovat do cihlového bytu i přesto, že je mnohem dražší než byt panelový?

Většina cihlových domů byla navíc stavěna tak, že jsou na patře dva, výjimečně tři byty. Naopak existují panelové doby s 5ti a více byty na jednom patře. A tím se už dotýkáme otázky soukromí, na kterou bychom neměli při výběru bytu zapomínat. Nejde totiž jen o stavební stránku věci, ale také o míru soukromí. Mnoho lidí volí cihlové byty také právě díky menšímu počtu bytů v domě. Je tak zachována větší míra soukromí a většinou také menší ruch linoucí se z chodeb. Cihlové byty bývají dražší také díky jejich umístění. Najít je můžeme mnohem častěji blíže center měst než na sídlištích za městem. Dalším z faktorů, který překlápí pomyslné misky vah na stranu cihlových bytů jsou budoucí stavební úpravy. Jakékoliv rekonstrukce jsou mnohem lépe proveditelné v cihlových domech než v těch panelových. A nemusí jít pouze o velké zásahy, ale také o drobné úkony jakým je například montáž polic. Za pravdu jistě dá ten člověk, který se někdy pokoušel o vrtání do panelových stěn.

Ať budete volit byt panelový nebo cihlový necháme na vás. Vždy si ale zjistěte v jakém technickém stavu je nejen byt samotný, ale také jak jsou na tom rozvody vody, elektřiny a případně i plynu a to nejen v bytě, ale i v celém domě. Chybu také neuděláte, když si zjistíte, kdy se naposledy rekonstruovala střecha, či kdy prošel generální opravou výtah. Nejedná se totiž o malé položky a na první pohled levný byt by se vám mohl během pár let pěkně prodražit.

V příští části se budeme věnovat otázce: Podlaží

Autor: Lucie Mazáčová

odebírat zprávy