Byty Praha: Zájem o novostavby loni stoupl

Byty Praha: Zájem o novostavby loni stoupl

23.1.2012 - Analytické oddělení společnosti Trigema již více než rok sbírá z veřejně dostupných zdrojů údaje o rezidenčních projektech na území hlavního města Prahy. Nyní již sleduje 306 projektů. Jaký tedy byl rok 2011 v pražské bytové výstavbě?

Prodeje šly nahoru
Podle zjištění bylo v Praze za minulý rok prodáno 3 791 nových bytů. To je asi o 10 % lepší výsledek, než předpovídalo analytické oddělení společnosti Trigema na začátku minulého roku. Ještě v září 2011 to vypadalo, že tato prognóza bude naplněna. V závěru roku však prodeje znatelně stouply. V posledních třech měsících se výrazně přehouply přes hranici předpovídaných 1 000 bytů a upravily tak konečný součet na necelých 3 800 bytů. Zapůsobil tedy strašák blížícího se zvýšení sazby DPH v kombinaci s levnými hypotečními úvěry.

Převis nabídky trvá
Rezidenční trh v Praze je již dlouhodobě charakterizován převisem nabídky nad poptávkou. Na začátku roku 2011 bylo v nabídce 7 098 volných bytů, během minulého roku přišlo na trh dalších 2 809 nových bytů. Celkově si tedy zájemci mohli vybírat z 9 907 bytů. Ve srovnání s počtem prodaných jednotek vypadá toto číslo hrozivě.

Na druhou stranu můžeme za mírný úspěch považovat skutečnost, že se v průběhu roku 2011 prodalo o 982 bytů více, než jich na trh přibylo. Stále to však znamená, že na trhu je na začátku roku 2012 přes šest tisíc volných bytů. Dalších 2 300 bytů, které jsou ještě volné, bude dokončeno v průběhu roku 2012. Když k tomu připočteme byty, které budou v roce 2012 teprve dány do prodeje, opět se dostaneme někam mezi dvoj až trojnásobek poptávky.

Ležáky – bolavé místo developerů
Zvláštní kategorií volných bytů jsou ty, které zůstávají volnými i po dokončení, zejména když už jsou dokončeny více než rok. Celkový počet volných neprodaných bytů se v průběhu roku měnil jen nepatrně, neustále se pohyboval v rozmezí 2 600 - 2 700 bytů. Prodané byty jsou víceméně průběžně nahrazovány přibližně shodným počtem nově nabízených bytů. Zásoba ležáků se tak nezmenšuje, a co je ještě horší, ležáky výrazně stárnou. Ležáků starších než dva roky bylo 29 %, zatímco před rokem to byla pouhá 2 %

Na konci roku 2011 bylo evidováno celkem 2 614 volných dokončených bytů. Z toho 1 677 bytů na svého kupce marně čeká už více než rok a 770 z nich déle než dva roky.


Ležáky 2011 Ležáky 2012

Jaký bude rok 2012?
Developerský rok 2012 je na jeho samém začátku velkou neznámou. Jakákoliv předpověď nebo prognóza bude na hranici spekulativních úvah,“ tvrdí Marcel Soural, generální ředitel společnosti Trigema a dodává: „Rozhodující vliv budou mít skutečnosti, které neumíme předvídat. Jde o další vývoj dluhové krize, postoj bank k hypotékám a vůbec k úvěrování developerů a v krátkodobém horizontu především o tom, jaká bude DPH v roce 2013. Bude to 17,5 %? Nebo 19%? Či snad dokonce 20%? Nezmění se sazba již v průběhu roku 2012? Budou kupci reagovat na blížící se zvýšení sazby stejně jako loni? A zlevní developeři tzv. ležáky natolik, aby se jejich podstatná část vyprodala, protože po úpravě DPH se zase dlouho nic neprodá? Uvidíme, nechme se překvapit. Určitě jsme dnes na změny připraveni lépe, než před třemi lety. A to je velmi pozitivní zpráva“, uzavírá své zamyšlení Marcel Soural.

Autor: Lucie Mazáčová

odebírat zprávy