Ceny bytů na přelomu roku téměř beze změn

Ceny bytů na přelomu roku téměř beze změn

10.1.2012 - Až na jednu výjimku (rok 2008) byl i konec loňského roku poměrně klidný. Alespoň co se vývoje cen bytů týče. Došlo sice opět k mírnému poklesu cen bytů, ale to lze přičíst spíše vánočním svátkům. Poptávka po realitách se zastavila již na konci listopadu a v prosinci docházelo spíše k dotahování obchodních případů. Obdobně na tom mohou být i první dva měsíce roku 2012.

V dalších dvou měsících tedy zvyšování cen bytů odborníci spíše neočekávají. Velmi zajímavé ovšem bude sledování cenových změn v období květen – červen. Tyto měsíce patří každoročně k nejsilnějším, a proto je možné, že poprvé od roku 2008 budeme svědky meziročního růstu cen u vybraných kategorií bytů. Má to ovšem několik „ale.“
1.    banky udrží úrokové sazby hypotečních úvěrů pod 4 %
2.    nedojde ke zvýšení nezaměstnanosti
3.    nemovitosti začnou opět nakupovat drobní investoři za účelem dalšího pronájmu

Právě poslední skupina kupujících se v posledních čtyřech letech začala poohlížet po jiných způsobech uložení svých finančních prostředků (zlato, stříbro, akcie atd.). Mnoho lidí však opět začíná považovat nemovitost za dobrou investici. Nejen že nemovitosti mohou přinášet každoměsíční příjem finančních prostředků, ale z dlouhodobého hlediska jejich hodnota roste.

Vývoj cen bytů za období prosinec 2011 – leden 2012


Vývoj cen bytů za období leden 2011 – leden 2012


Jednotlivé statistiky cen bytů naleznete zde


Autor: Lucie Mazáčová

odebírat zprávy