Rok 2011 byl pro realitní trh relativně dobrý

Rok 2011 byl pro realitní trh relativně dobrý

3.1.2012 - Nezávislá výzkumná společnost MindBridge Consulting připravila analýzu českého realitního trhu. Cílem studie bylo zmapovat velikost a aktuální kondici realitního trhu v České republice. Hodnota českého realitního trhu v meziročním porovnání klesla v roce 2011 jen o přibližně 3,2 %, realitní kanceláře zaznamenaly pouze 2,2 % pokles objemu proniknutého trhu. Velkým realitním kancelářím přinesl rok 2011 dokonce meziroční růst obratu o 10,8 %. Skutečný stav tedy vyvrátil výrazně pesimistická očekávání z počátku loňského roku. Zadavatelem studie byla realitní síť RE/MAX Česká republika.

Celková velikost realitního trhu včetně prodejů realizovaných mimo realitní kanceláře činila výhradně na maržích z prodejů a pronájmů až 5,08 mld. CZK. V meziročním srovnání se jedná o 3,2 % - 7 % pokles. Na celkový pokles trhu měly přitom vliv dva faktory: z 8,1 % nižší ceny stejných nemovitostí, z 91,9 % pak nižší počet prodejů. Objem trhu realizovaného realitními kancelářemi přitom poklesl o 2,2 %, z čehož jasně vyplývá, že ke službám realitních kanceláří se pomalu vrací část populace, která si v minulém roce prodávala své nemovitosti sama. Role realitních  kanceláří tak v souhrnu meziročně posílila.


Residenční realitní trh 2008-2011 celkem (v maržích)
Residenční realitní trh 2008 - 2011


Úspěšný rok pro velké realitní společnosti


Hodnocení roku 2011 je také v souladu s porovnáním výkonu velkých realitních sítí a regionálních RK.  Zatímco objem realizovaných marží regionálních realitních kanceláří meziročně poklesl v průměru o 10,1 %, v rámci deseti největších realitních kanceláří na našem trhu byl trend opačný. Ty vykázaly meziroční organický růst obratu v meziročním srovnání o 10,8 %. Tento fakt signalizuje příklon společnosti k záruce kvalitních služeb.

Tempo růstu/poklesu přes objem realizovaných marží 2008 - 2011
Tempo růstu objemu realizovaných marží


Jaký byl rok 2011 a co nás čeká letos


Podle výsledků průzkumu agentury MindBridge Consulting byl rok 2011 hodnocen jako rok relativně dobrý. Zejména ve srovnání s rokem 2010, který přinesl prudký propad trhu, došlo k zániku řady menších kanceláří, k posílení velkých hráčů (koncentraci trhu). Rok 2011 tak byl rokem konsolidace, v němž realitní kanceláře absorbovaly ztráty z předchozích období, přizpůsobily se změněné poptávce na trhu, přizpůsobily ceny služeb vychýlené struktuře ve prospěch nájemního bydlení.

Obdobně situaci hodnotí i zástupci sítě RE/MAX. „Já hodnotím rok 2011 velmi pozitivně, v nelehkých ekonomických podmínkách se situace na realitním trhu nevyvíjela zdaleka tak dramaticky jak původní pesimistické scénáře předpovídaly a jak se v průběhu roku psalo ve sdělovacích prostředcích. Trh poklesl pouze přibližně o 3% oproti očekávaným 10 -15% a některé segmenty se těšily i oživení,“ říká David Krajný, CEO a prezident realitní sítě RE/MAX Česká republika a dodává: “Je zřejmé, že kvalitní předprodejní a poprodejní servis začíná na realitním trhu u klientů mít prioritní význam, soudím tak podle nárůstu počtu našich spokojených klientů v tomto roce, kdy se nám opět podařilo růst náš podíl na trhu o 14%. Zavedli jsme na měření spokojenosti našich klientů tzv. „Barometr Kvality“, který je veřejně dostupný a který vyjadřuje počet reklamací na celkový počet transakcí. V letošním roce jsme docílili 99,5%, což jasně potvrzuje, že investice do vzdělávání našich makléřů a do kvality námi poskytovaných služeb se vyplácí.

Na druhé straně panují na realitním trhu silné obavy z vývoje v roce 2012, kdy hlavními očekávanými vlivy jsou snížená úvěrová kapacita bank, a to v důsledku navýšení rezerv. Dále omezená poptávka na residenčním trhu v důsledku poklesu agregovaných příjmů populace a rostoucí výdaje za základní zboží a služby v důsledku změn DPH, zdravotní a důchodové reformy. I očekávané snížení dosud stagnujících cen neobsazených novostaveb, u nichž developerům budou končit úvěry (s efektem stlačení cen starších nemovitostí), pokles zahraniční poptávky a v neposlední řadě i změny DPH, které se promítnou do cen nových staveb.

Loňský rok byl však ukázkou toho, že ne všechna pesimistická očekávání se naplňují. Vždyť bydlení je nejen základní lidskou potřebou, ale i jednou z nejlepších investicí v nejistých dobách.

Lucie Mazáčová

odebírat zprávy