Letošní pokles cen bytů nejmenší za poslední tři roky

Letošní pokles cen bytů nejmenší za poslední tři roky

7.12.2011 - Ceny bytů v České republice klesaly v letošním roce mnohem méně než v předchozích dvou letech. Alespoň taková data vyplývají z analýzy realitních serverů www.realitycechy.cz a www.realitymorava.cz, které trh s byty sledují již od roku 2008.

Českého realitního trhu se dotkla světová ekonomická recese již v listopadu 2008. Postupně začaly klesat ceny u všech kategorií bytů. Dlouhodobý pokles se sice stále nezastavil, ale je mnohem mírnější než v předchozích letech.  

Data získaná z analýzy jednoznačně vypovídají o postupném umazávání meziročních poklesů cen bytů a to napříč všemi kategoriemi. Nejvíce poklesly ceny bytů na počátku ekonomické recese, tedy v období 2008 až 2009, kdy došlo například u bytů 4+1 k meziročnímu propadu o více než 18%. Byty 3+1 v tu dobu meziročně ztrácely 16,28% a byty 2+1 poklesly o 12,57%. Byty 1+1 sice v prvním roce recese ztratily „pouhých“ 7,95% ze své původní hodnoty, ale v dalším roce ztrátu ostatních kategorií dorovnaly a vykázaly v letech 2009/2010 meziroční pokles ve výši 13,96%. V tu chvíli již bylo jisté, že se propadu cen malé byty nevyhnou.

Situace za začala stabilizovat až v průběhu roku 2011. V době, kdy začaly české banky snižovat úrokové sazby hypotečních úvěrů a předhánět se v akčních nabídkách. A možná právě díky tomuto stimulu meziročně umazaly ceny bytů u některých kategorií více než 50% své loňské ztráty. Za období 2010/2011 meziročně ztrácí všechny kategorie již méně než 6%. Jedná se o nejlepší výsledek od listopadu 2008.

Rozmezí let 2008 až 2010 lze označit jako období největšího poklesu cen bytů v České republice za posledních 20 let.

Otázkou ovšem zůstává, co by s dalším vývojem cen bytů mohla udělat další ekonomická recese. Pokud by např. banky začaly postupně zvedat úrokové sazby hypotečních úvěrů, mohlo by opět dojít ke značnému snížení poptávky po nemovitostech. Českému realitnímu trhu nízké úrokové sazby hypotečních úvěrů dlouhodobě velmi svědčí. A nejen realitnímu trhu. Ruku v ruce jde stavebnictví a mnoho dalších odvětví.

meziroční rozdíly poklesů cen bytů

Lucie Mazáčová

odebírat zprávy