Reality Ostrava: Malé byty byly předražené. Jejich cena stále klesá.

Reality Ostrava: Malé byty byly předražené. Jejich cena stále klesá.

14.9.2011 – V letech 1990 až 2005 vzrůstaly ceny ostravských bytů velmi pomalu. Alespoň v porovnání s ostatními regiony České republiky. Zlom nastal až v roce 2006, kdy začaly ceny ostravských bytů dohánět celorepublikový průměr. Realitní odborníci dokonce odhadovali, že s plánovanou dostavbou dálnice D1 si Ostravsko své ceny nemovitostí udrží. Vše se ovšem změnilo s příchodem ekonomické recese na podzim 2008.

Ceny bytů v Ostravě začaly v září 2008 klesat a dosud se jejich propad nezastavil. Alespoň taková data vyplívají ze statistik realitního portálu www.realitymorava.cz, který ceny bytů v ČR dlouhodobě sleduje. Průměrný byt 1+1 bylo možné v Ostravě pořídit v září 2008 za 901.523 Kč. Jeho aktuální cena činí 636.982 Kč. Cenový rozdíl odpovídá poklesu ve výši -29,34%. Obdobná situace je také u bytů 2+1, které ztratily za poslední tři roky ze své hodnoty -23,56%. U bytů 3+1 došlo ve stejném období k poklesu o -22,84%.

Jednotlivé kupní ceny bytů mohou být ovšem ve finále ještě nižší. Mnoho kupujících si ihned na prohlídce nemovitosti totiž řekne o slevu a jelikož s touto strategií prodávající dopředu kalkulují, tak své nemovitosti nadhodnocují. Což potvrzuje i Dušan Přikryl z realitní společnosti Gaute a.s. „Poslední roky s sebou nesou trend, že kupující, tedy nejen u bytů, "zkouší" vyjednat lepší cenu než je uvedená v nabídce. Jednoduše licituje. Prodávající tuto skutečnost vnímají a snaží se cenu úmyslně navyšovat. Druhá věc je častá nesmyslná představa prodávajících o ceně. Prodávající není schopen porozumět doporučení makléře ohledně reálné tržní ceny. To s sebou nese následné problémy s délkou transakce.“

Aktuálně zatím nic nenasvědčuje tomu, že by došlo k zastavení poklesu cen bytů v Ostravě. Za poslední rok totiž klesaly ceny bytů všech kategorií. V období 1.9.2010 – 1.9.2011 přišly ostravské byty 1+1 o -6,39%, byty 2+1 o -4,53% a byty 3+1 si umazaly -3,74%. Jednotlivé kategorie ovšem nesnižovaly svoji hodnotu tak rychle, jako v předešlých letech což by mohlo svědčit o přibližování se pomyslného dna.

Více na statistiky cen bytů

Lucie Mazáčová

odebírat zprávy