V Praze stále přibývají nové byty. Míra poptávky tomu ovšem neodpovídá.

V Praze stále přibývají nové byty. Míra poptávky tomu ovšem neodpovídá.

6.9.2011 – V Praze stále přibývají nové developerské projekty. Poptávka je ovšem velmi nízká a proto je mnoho bytů dlouhodobě neprodaných. Alespoň k takovým závěrům došla společnost Trigema, která dlouhodobě monitoruje trh s pražskými developerskými projekty.

Společnost Trigema evidovala k 6.9.2011 celkem 246 aktivních pražských projektů, kde jsou ještě volné byty. V těchto projektech je celkem 12.778 bytů, z nichž je 7.273 bytů volných (57%). Počet bytů v nabídce stále stoupá. Během června a července totiž bylo nastartováno 8 nových projektů, v nichž je celkem 470 bytů (z toho 436 jich je ještě volných).


Vývoj počtu bytů v aktivních projektech

Vývoj počtu bytů v aktivních projektech


Velikost těchto projektů je velmi rozmanitá – dva jsou do 20 bytů, dva mezi 20 a 50 byty, dva do 100 bytů a dva nad tuto hranici. „Adekvátně k nárůstu nabídky stoupá i počet volných bytů – nůžky mezi nabídkou a poptávkou se rozevírají. Vlna jarních prodejů vyvolaná nejvíce chystanou změnou sazby DPH obrátila trend jen na krátkou dobu,“ dodává Marcel Soural, generální ředitel Trigema a.s.


Vývoj počtu nových bytů
Vývoj počtu nových bytů

Další graf zachycuje vývoj počtu dokončených neprodaných bytů od prosince 2010 do srpna 2011. Početní stav těchto „ležáků“ se nijak významně nemění. Trvá tak pochybná rovnováha mezi počtem prodaných dokončených bytů a počtem nově dokončených neprodaných bytů.


Vývoj počtu ležáků
Vývoj počtu ležáků


Aktuální data jasně ukazují, že aktivita developerů na straně nabídky není doprovázena zvýšenou poptávkou po nových bytech. Naopak. Nůžky mezi nabídkou a poptávkou se stále rozevírají. Zajímavým zjištěním je údaj o tom, že téměř polovina ležáků (1.275 bytů) je obsažena v nabídce pouhých 15 projektů. Tyto ležáky čeká nevyhnutelně další vlna slev.

"Podle našich zjištění by do konce roku 2011 mělo být ještě dokončeno cca 1.000 bytů, které jsou v současné době rozestavěné a zároveň volné. Na konci roku 2011 se dá tedy očekávat přírůstek tzv. ležáků v řádu stovek. V blízké budoucnosti dojde k vyprofilování rezidenčního developmentu do dvou směrů. Ten první, většinový, bude klienty oslovovat pouze cenou za m2, která se i nadále bude snižovat. Ten druhý, menšinový, se zaměří na naplnění  všech užitných parametrů bydlení. Nabídka kvalitního bydlení, myslící na všechny potřebné detaily se na trhu potká s poptávkou i v následujících chmurných letech, okomentoval situaci Marcel Soural.

Lucie Mazáčová

odebírat zprávy