Byty vykazují i letos prázdninový pokles cen

Byty vykazují i letos prázdninový pokles cen

8.8.2011 – Jako každý rok i letos nepatří prázdninové měsíce k rekordním, alespoň co se počtu realizovaných transakcí na trhu s realitami týče. Mnoho prodávajících, kteří začali s prodejem svých nemovitosti na jaře a doposud nenašli vytoužené kupce, přichází právě v tuto dobu se snížením nabídkových cen. Stejně jako loni i letos došlo za období červenec – srpen ke korekci cen bytů směrem dolů.

Byty 1+1
Nejmenší byty 1+1 a 1+KK si svoji cenu poměrně dlouhodobě drží na vyrovnané úrovni. Za poslední tři roky je právě tato skupina tou, která ztratila ze své hodnoty nejméně (-22,82%). Za poslední měsíc došlo u bytů 1+1 a 1+KK  k poklesu o -0,99%, což je nejméně ze všech sledovaných kategorií. I v dalších měsících lze očekávat jen mírné výkyvy. Dlouhodobě vysoká poptávka po malých bytech nemusí prodávající tak moc nutit k následným slevám. Lze tedy očekávat podobný trend i ve zbytku letošního roku.

Byty 1+1


Byty 2+1

Velmi poptávaná kategorie bytů nejen mezi zájemci o bydlení, ale i mezi drobnými investory, kteří počítají s následným dlouhodobým pronájmem, zaznamenala za poslední měsíc pokles o -2,9%, což odpovídá u průměrného bytu 2+1 ztrátě ve výši 38.083 Kč. S největší pravděpodobností se jedná pouze o přechodný pokles. Za poslední rok totiž došlo u této kategorie bytů k poklesy o pouhých -1,48%. Z dlouhodobého hlediska se jeví byty 2+1 a 2+KK cenově velmi stabilní. Výrazné poklesy se v dalších měsících neočekávají.

Byty 2+1


Byty 3+1
Byty větších výměr utrpěly v posledních třech letech největší ztrátu, která se ještě stále odráží i v současném trendu vývoje cen těchto bytů. Za poslední tři roky poklesly nejvíce ceny právě u bytů 3+1 a 3+KK (-26,45%). I za poslední rok jde o největší pokles. Za období srpen 2010 – srpen 2011 ztratily tyto byty ze své hodnoty -2,6%. A podobnou hodnotu vykazuje i pokles za poslední měsíc (-2,71%). Velké byty jsou velmi často vyhledávány spíše za účelem bydlení. A právě menší záměr investorů o tuto kategorii bytů může znamenat i další cenový pokles v příštích měsících.

Byty 3+1

Téměř čtvrtinový pokles cen bytů v České republice za poslední tři roky a aktuálně nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení mohou být předzvěstí silného podzimu na realitním trhu.

Lucie Mazáčová, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy