Novostavba nebo starší bydlení?

Novostavba nebo starší bydlení?

13.7.2011 – Právě tuto otázku si asi položila většina těch, kteří se rozhodli pro pořízení nemovitosti. Asi nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím střelku na pomyslné misce vah bývá skutečnost, zdali si mohou budoucí obyvatelé dovolit počkat než se nemovitost postaví a nebo musí vyřešit bytovou otázku okamžitě. V prvním případě je důležité mít zajištěné bydlení po celou dobu výstavby. V druhém případě je možné zakoupit starší nemovitost, nastěhovat se a opravy provádět postupně. Na základní rozdíly jsme se zeptali Laďky Bárdošové, realitní makléřky z kanceláře RE/MAX Synergy.

Jaké jsou „výhody“ a „nevýhody“ spojené s koupí novostavby nebo naopak s koupí starší stavby?Starší stavba má většinou nižší pořizovací cenu a vzhledem k tomu, že se jedná o secondhandové nemovitosti, kterou jsou částečně znehodnocené, lze o ceně i jednat. Starší stavba je většinou situována v zástavbě s veškerou občanskou vybaveností a vzrostlou zelení. Zájemce má možnost udělat změny dispozice a rekonstrukce dle vlastních představ, například: koupelna, kuchyně, podlahy atd.

Kupující má možnost se seznámit s veškerými stavebními nedostatky, neboť ty už se užíváním projevily. Též je snadné zjistit, jak vysoké jsou provozní náklady související s užíváním nemovitosti. Naopak slabší stránka – nevýhoda, může být nezbytná investice do rekonstrukce, například výměna oken, starých rozvodů atd. Též je nutné počítat s úhradou 3% daně z převodu nemovitosti.

Novostavba je právě dokončeným objektem, vše je nové a v záruce, většinou nejsou nutné zásadní další investice. Nemovitost má nižší provozní režie, neboť se již při stavbě dbalo na nízkoenergetické řešení. Po domluvě je většinou možné ovlivnit volbu interiéru a použitých materiálů během výstavby.

Pokud se nemovitost kupuje přímo od developera, neplatí se daň z převodu nemovitosti. Novostavba má většinou vyšší pořizovací hodnotu a v řadě případů je nemovitost lokalizována v pěšmo hůře dostupné vzdálenosti od centra obce. Je obvykle nutné vlastnit automobil například pro rozvoz dětí, nákupy atd. 

Lucie Mazáčová, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy