Byty – změna síly poptávky za posledních 5 let

Byty – změna síly poptávky za posledních 5 let

28.6.2011 - Není to jen otázkou aktuální potřeby, ale mnohdy také otázkou touhy po změně místa života, popřípadě otázkou rozumné investice. Koupě nemovitosti bezesporu stále patří mezi velká životní rozhodnutí. Mezi nejžádanější druhy nemovitostí již dlouhodobě patří byty a to jak cihlové, tak i panelové.

A to nejen byty ve velkých městech, jakými jsou například Praha, Brno, Ostrava, Olomouc či Plzeň nebo Pardubice a Hradec Králové, ale  čím dál tím více lidí hledá svůj vysněný byt také ve městech od 25tis. do 50 tis. obyvatel. Dlouhodobým trendem je zájem o byty 2+1, které stále „ukusují“ největší podíl pomyslného realitního koláče prodávaných nemovitostí.

V letech 2005 - 2008 ovšem začala převládat poptávka také po bytech větších výměr. Realitní makléři často evidovali zájemce s větší hotovostí popřípadě se schváleným úvěrem s vyšší částkou. Zájem se tedy začal přesouvat k větším bytům. Do značné míry k tomu přispívaly dostupné úrokové sazby hypotečních úvěrů a víra v nekonečný růst cen realit.

V druhé polovině roku 2008 došlo k obratu a poptávka byla opět zejména po bytech 1+1 a 2+1. Realitní odborníci označují následující rok jako velmi kritický. Došlo nejen k velkému propadu cen bytů, ale také k zavření mnoha realitních kanceláří. Od jara roku 2011 jsou ovšem stále častěji slyšet informace o opětovném navyšování poptávky po realitách. Historie se opakuje a zájem je také o byty větších výměr. Tentokrát ovšem za mnohem výhodnější ceny než v letech 2005 - 2008.

Stále platí, že pěkné byty se v nabídkách realitních kanceláří „neohřejí“ příliš dlouho. Z pohledu střednědobého horizontu se nepředpokládá, že se bude míra zájmu o koupě bytů příliš odklánět od stávajícího trendu - stabilní ceny nemovitostí, akční úrokové sazby, postupně zesilující poptávka. Alespoň za předpokladu, že se ekonomická krize některých států EU nepřesune do České republiky

Lucie Mazáčová, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy