Pozemky: pěkná stavební místa si cenu drží

Pozemky: pěkná stavební místa si cenu drží

22.6.2011 - Pořídili jste si před třemi lety stavební pozemek s tím, že na něm časem vyděláte? Nebo jste jen chtěli bezpečně uložit peníze a nyní přemýšlíte zdali to byla rozumná investice? Pokud jste si vybrali pozemek na pěkném místě s dobrou dopravní dostupností do krajského města, tak jste určitě chybu neudělali.

Pěkných stavebních míst postupně ubývá, což se projevuje na jejich ceně. Musí se ovšem jednat o místo, které je buď v krajském městě nebo ve vyhlášené místní lokalitě. Tyto typy pozemků podle oslovených odborníků stále drží svoji hodnotu. A to i přes nemalé turbulence realitního trhu v posledních letech. Pokud by se ekonomická recese započatá v září 2008 nekonala, tak by mohly být aktuální ceny těchto pozemků někde až o 50% vyšší než doposud. Mezi dlouhodobě ceněné lokality patří například pražská Hanspaulka, Hluboká nad Vltavou, Špindlerův Mlýn, Čeladná či městská část Neředín v Olomouci.

Naopak neatraktivní místa se špatnou dostupností, popřípadě malé parcely v satelitních městečkách, ze své hodnotě oproti roku 2008 většinou něco ztratily. Výrazně se na tomto stavu podepsala nižší poptávka a s ní související menší chuť pouštět se do staveb rodinných domů.

I přesto patří právě stavební pozemky pro rodinné domy k těm částem realitního trhu, kterých se ekonomická recese dotkla nejméně a i do budoucna je lze s velkou pravděpodobností považovat za bezpečnou investici.

Lucie Mazáčová, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy