Budovy státní správy: od roku 2019 s nulovou energetickou spotřebou

Budovy státní správy: od roku 2019 s nulovou energetickou spotřebou

18.4.2011 - Do deseti let budou muset v Česku nové nebo rekonstruované budovy splňovat minimální energetické požadavky na provoz. Státní správa by přitom měla jít příkladem.

Snížení spotřeby až o 20%. Takový je požadavek Evropské unie. Snížit spotřebu energie v Česku má pomoci připravovaná vyhláška o energetické náročnosti budov. Podle Ministerstva průmyslu a obchodu ČR by se tímto krokem ušetřilo až 200 mld. korun. Jenže k dosažení takové úspory budou potřeba další velké investice, s kterými je třeba počítat.
"V energetické účinnosti budov je velký potenciál pro opravdu významné energetické úspory na úrovni celé České republiky. Přitom stačí využít už stávajících technologií, aby jich bylo možné dosáhnout," říká ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.
Nároky na energetickou účinnost nových budov by se měly zvyšovat postupně ve čtyřech krocích od roku 2013 až do roku 2021. "Státní správa půjde příkladem – všechny její nové budovy budou muset mít téměř nulovou spotřebu energií už v roce 2019," upozorňuje ministr.

Evropská unie si stanovila za cíl snížit energetickou náročnost v členských zemích o 20 procent do roku 2020. EU proto představila Plán energetické účinnosti 2011, který popisuje cestu k  nízkouhlíkové ekonomice. Úsporné budovy jsou jednou z jeho hlavních součástí.
"Ministerstvo průmyslu a obchodu úzce spolupracuje s veřejností i architekty nebo developery na vypracování standardů a informací pro zkvalitnění energetické účinnosti už stojících budov," dodává dále ministr Kocourek.
O zavedení nízkoenergetického standardu v přechodném termínu se snaží iniciativa Šance pro budovy. Cílem iniciativy je především to, aby stát připravil pro podnikatele předvídatelné prostředí. „Aby změny ohlásil na deset let dopředu. Důležitý je jasný závazek směřování k energeticky úspornému a kvalitnímu bydlení pro občany a šetrným budovám pro úřady a firmy. Budeme organizovat odborné workshopy, exkurze pro státní správu i novináře a další akce, které podpoří dosažní našeho cíle,“ popisuje Jan Bárta, ředitel Centra pasivního domu.

Jitka Trnková, EuroNet Media s.r.o.

O iniciativě Šance pro budovy jsme již psali zde

odebírat zprávy