Začínají investoři opět důvěřovat trhu s realitami?

Začínají investoři opět důvěřovat trhu s realitami?

5.4.2011 - V posledních třech letech docházelo k postupnému poklesu cen nemovitostí nejen ve světě, ale i v České republice. Nejvíce v tuzemsku tratily velké panelové byty, nejméně naopak menší byty v cihlových domech.

Od loňského června, kdy byly v České republice byty na nejnižšího hodnotě za posledních 5 let (průměrná nabídková cena činila 1.680.801 Kč) dochází k postupnému, nutno podotknout pomalému, vzestupu jejich cen. Aktuální cena průměrného bytu se dostala na hodnotu 1.725.953 Kč. Nejedná se ovšem o žádný velký úspěch, vždyť v říjnu 2008 stál byt v ČR, až neuvěřitelných, 2.281.520 Kč. Celkový pokles za posledního dva a půl roku činil -24,35%, což odpovídá hodnotě -555.567 Kč.

Za úspěch lze ovšem brát fakt, že se ceny bytů v ČR v posledním roce značně stabilizovaly. Další možný propad cen byl zastaven díky opětovnému návratu důvěry v český trh s realitami. Mnoho kupujících, kteří v letech 2009 a 2010 odložili koupi nemovitosti, se v posledních měsících začalo objevovat v realitních kancelářích. Velkou měrou se na této skutečnosti podílely také výhodnější úrokové sazby bankovních domů. U novostaveb se již projevila větší poptávka díky ohlášenému zvednutí sazeb DPH.

Jednotlivé statistiky cen bytů naleznete zde

Lucie Mazáčová, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy