Reality Praha: Nedokončené byty levnější než „ležáky“

Reality Praha: Nedokončené byty levnější než „ležáky“

20.3.2011 - O nové byty v hlavním městě není moc velký zájem. Bez majitele je v Praze víc než 7 tisíc bytů. A developerům zřejmě nevadí, že byty leží ladem. S cenou se jim dolů jít nechce a zřejmě se tak ani nestane.

Developerská společnost Trigema začala v lednu vydávat analýzy rezidenčního trhu. V pořadí již druhý průzkum přináší další pohled na ceny nového bydlení v Praze.
Podle průzkumu činí průměrná cena pražského bytu za metr čtvereční 63 067 Kč (včetně DPH). Ke konci února napočítala Trigema v hlavním městě 10 590 bytů ve 230 projektech (a to i v jednotlivých etapách rozestavěnosti). Volných bytů bylo přitom k dispozici víc než 7 tisíc. „V posledních týdnech pozorujeme několikanásobný nárůst zájmu o nové byty a domy. Lidé chtějí logicky využít ještě nižší DPH, která by měla platit jen do konce tohoto roku,“ uvádí Dušan Kunovský předseda představenstva Central Group. Zájem o nové bydlení tak zřejmě ještě poroste.

Nejlevnější pražský byt stojí podle developerské společnosti Trigema kolem 1,4 miliónu Kč, naopak nejdražší 34 mil. Kč. Central Group ovšem v tomto týdnu oznámila, že své nové byty z projektu Nové Letňany bude nabízet za cenu od 1,1mil. korun.

Analýza se věnuje také průměrným cenám podle městských lokalit. Nejdražší byty se pořizují v částech Podolí, Vinohrady nebo Strašnice, naopak nejlevnější nové byty se nacházejí na okraji Prahy - např. Satalice, Cholupice, Vinoř či Běchovice. Trigema ovšem upozorňuje, že některé údaje u nejvyšších cen jsou zkreslené vlivem omezené nabídky bytů s vysokou cenou v dané lokalitě.

Průzkum trhu také upozorňuje na to, že v prvních týdnech roku 2011 poptávka vykrývá pouze nabídku v rozsahu přírůstků nových bytů v nabídkách developerů a počet volných bytů se tak téměř nezměnil.
Trigema dále sledovala počty volných bytů rozdělených do cenových hladin v závislosti na dispozičním řešení. Z tabulky vyplývá, že zájemci, kteří mají na bydlení připravený rozpočet do 2 mil. Kč, mohou vybírat pouze mezi jednopokojovými byty. Sehnat v Praze třípokojový byt do výše 3 milionů, je téměř nemožné.  

Zajímavé zjištění vyplynulo také porovnáním průměrných cen za ještě nedostavěné byty s cenami tzv. „ležáků“, tedy bytů, které byly dokončené před 2 roky a více. Nedokončené byty jsou levnější. Obecně pak nabídka drahých bytů převyšuje nad těmi levnějšími.

Jitka Trnková, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy