Ceny bytů opět na sestupu

Ceny bytů opět na sestupu

7.3.2011 - Ukončení ekonomické recese, snížení úrokových sazeb hypotečních úvěrů, restartování trhu s novými developerskými projekty. Ani tyto faktory nedokázaly udržet ceny bytů v České republice na vyrovnání úrovni.

Od prosince 2010 dochází k opětovnému poklesu nabídkových cen bytů. Za poslední měsíc přišly byty v České republice o další 1%. Podíváme-li se na jednotlivé typy kategorie bytů, tak nejvíce ztratily malé byty (-3,13%), což je jeden z největších poklesů této kategorie za posledních 12 měsíců. Dlouhodobě patří totiž malé byty k nejžádanějším a proto u nich nebyl pokles nikdy nijak výrazný. Ba naopak, byly skoro vždy první kategorií, která začala po předchozím plošném poklesu, vykazovat pozvolný nárůst. Podobně si vedly poslední měsíc i byty 2+1, které přišly o -2,63%.  Nejmenší pokles byl za období únor – březen 2011 u velkých bytů. V porovnání s předchozími měsíci došlo k poklesu o „pouhých“ -1,16%.

Tak, jak existují ukazatele směřující spíše k růstu cen, je i nadále mnoho příkladů, které mohou ceny tlačit i nadále směrem dolů. Patří mezi ně zejména plošné snižování platů ve státní zprávě, stále poměrně vysoká míra nezaměstnanosti a nepochybně také obava z růstu cen potravin při přechodu na vyšší sazbu DPH. Současně ovšem může být tato obava pro mnohé impulzem právě k pořízení nemovitosti. U nového bytu v hodnotě 2 mil. Kč způsobí přechod z 10% na plánovaných 20% k navýšení ceny o nemalých 200.000 Kč. Změna ovšem proběhne s největší pravděpodobností tak rychle (říjen 2011), že je už nyní nejvyšší čas na výběr nemovitosti a hledání způsobu financování. Nehledě na to, že ne ve všech lokalitách České republiky bude dostatek nových bytů dle konkrétních požadavků.

 
 

Statistiky cen bytů vč. jednotlivých měst a dispozic naleznete zde

Lucie Mazáčová, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy