Mapa nájemného - MMR spouští unikátní projekt

Mapa nájemného - MMR spouští unikátní projekt

3.3.2011 - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v pondělí oficiálně představilo Mapu nájemného. Pomůcka pro všechny, kteří se od 1. ledna 2011 ocitli na volném trhu s nájemním bydlením, je dostupná na adrese www.mmr.cz/mapanajemneho.
 
Rozjíždíme projekt, který v České republice nikdy v takovém rozsahu neexistoval,“ uvádí Kamil Jankovský, ministr pro místní rozvoj, pro kterého je bezproblémový přechod trhu s nájemním bydlením z regulovaného na volný jednou z priorit jeho mandátu. Minulý týden ministerstvo například vydalo brožuru „Průvodce přechodem na smluvní nájemné“. Dalším krokem, mimochodem velmi očekávaným, je právě dnešní rozjezd Mapy nájemného.

Na vzniku podobné databáze se v německých spolkových zemích podílely nejrůznější zájmové organizace a místní vlády, a tvořila se po desetiletí,“ vysvětluje Kamil Jankovský. Mapa nájemného je kompletní a daty by měla být doplňována v průběhu letošního roku. „Chceme vytvořit model, který bude pomáhat řadu let,“ dodává Kamil Jankovský.

Mapa nájemného bude obsahovat údaje z 639 měst a obcí nad 2000 obyvatel, u kterých k 1. lednu 2011 skončila účinnost zákona 107/2006 Sb., o jednostranném zvyšování nájmu. Jejich seznam je dostupný v rámci webové aplikace Mapa nájemného na stránkách www.mmr.cz/mapanajemneho. U všech sídel budou zohledňovány parametry jako je staří a technický stav domu, technologie výstavby domu, technický stav bytu a velikost bytu. Pro sídla nad 10 tisíc obyvatel přibude ještě poloha domu v rámci aglomerace. Pro každou z těchto charakteristik má Mapa nájemného tři různé kategorie, např. u technologie stavby je to panel, cihla, ostatní. „V tuto chvíli Mapa obsahuje údaje z deseti procent všech obcí a měst. Velkou podporu má příprava Mapy nájemného u obou klíčových oborových organizací Sdružení nájemníků i Občanského sdružení majitelů domů. Do sběru dat se také snažíme zapojit i obce. V jejich případě však zohledníme určitá specifika sjednávání nájemních smluv daná rozdíly mezi komerčními pronajímateli a samosprávou,“ uzavírá toto téma ministr Kamil Jankovský.

Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

odebírat zprávy