Reality Plzeň: Situace v Česku jako přes kopírák

Reality Plzeň: Situace v Česku jako přes kopírák

17.2.2011 - Tak, jak se vyvíjí realitní trh i ceny v celé republice, vzorně kopíruje situace v Plzni. Nákupy se i zde pomalu rozjíždí, ovšem ceny bytů za poslední půlrok ještě klesaly. Nejvíce u kategorií 3+1.

Námi oslovené realitní kanceláře jsou poměrně optimistické a uvádějí, že atmosféra na trhu je velmi dobrá a lidé mají zájem nakupovat. „V lednu letošního roku jsme měli v Plzni nejvyšší prodeje za poslední tři roky. Pro poptávající je rozhodující cena - primárně chce každý cihlovou zástavbu. Kdo na ni nedosáhne z finančních důvodů, volí panelové domy,“ uvádí Pavel Dobeš, ředitel plzeňské M&M Reality holding. Jeho pobočce se zvýšil obrat o 21%. Tak, jak se v tomto městě projevil nástup ekonomické recese s určitou prodlevou, tak je i samotný „restart“ cen bytů jemně za průměrem ČR. Dle aktuálních dat realitního a zpravodajského portálu realitymorava.cz za posledního půlroku ztratily nejvíce velké byty 3+1 (-10,29%). Naopak byty malé cenu udržely - u bytů 2+1 došlo k nepatrnému poklesu (-0,72%), naopak byty 1+1 získaly (0,04%).

Vítězí cihla
Největší nabídka je ze strany panelových bytů, které jsou také nejlevnější. Například panelové byty 2+1 na periferii si cenově stojí v průměru na 1,1 milionu korun, ale letos by jejich cena ještě měla klesnout. Naopak cihlový byt přibližně stejné velikosti v širším centru po rekonstrukci se prodává v průměru za 1,5 milionu korun. U těchto typů bytů zřejmě cena poroste. Podle Pavla Dobeše by měl nárůst činit až 3%.
Obrovský zájem jsme registrovali o rodinné domky do 1,5 milionu korun. Naopak minimální poptávka je po dražších, neřku-li drahých, nemovitostech,“ dodává Dobeš.
 „Je zájem o byty v původním stavu i po rekonstrukci v cihlových domech ve starší zástavbě v klidných částech města Slovany a Bory . Těchto bytů o velikosti 3+1, 4+1 s cenou od 1 800 000 Kč až 2 300 000 Kč v je teď nedostatek - je mnohem větší poptávka než nabídka,“ doplňuje poznatek z praxe Hana Lojínová, majitelka Alsa Real. Co se týká vyhlídek pro tento rok, Hana Lojínová předpokládá, že ceny bytů zůstanou ustálené. Zlevnit by měly zřejmě jen ty panelové.

Jitka Trnková, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy