Reality Ostrava: velké byty netáhnou, ještě zlevní

Reality Ostrava: velké byty netáhnou, ještě zlevní

2.2.2011 - Loňský rok byl pro prodejce nemovitostí v ostravském regionu v porovnání s předchozím rokem úspěšnější. Trh s realitami se tu začíná pomalu hýbat. Žádná velká překvapení se ovšem na letošní rok nečekají.

 „Začátkem roku 2011 jsme pocítili větší poptávku po nemovitostech, hlavně po bytech. Důvodem je navýšení nájmu u regulovaných bytů.,“ uvádí Radmila Doležalová, ředitelka Level Europe. Situaci na realitním trhu vidí mnozí oproti období loňského a předloňského roku jako mírně optimistickou. „Vše se samozřejmě odvíjí od celkové nálady mezi lidmi. Tím jak se, alespoň subjektivně, zlepšuje celková ekonomická situace, stoupá i chuť lidí pořizovat si bydlení a na toto bydlení si půjčovat. Oproti období tzv. "před krizí" je hlavní rozdíl v tom, že klienti si více vybírají, což je způsobeno i tím, že je z čeho vybírat a více smlouvají o ceně,“ dodává Jaromír Kohut z realitní kanceláře Listrum real.
Pro jeho společnost byl rok 2010 co do počtu obchodů asi o 20% úspěšnější než rok 2009. Jenže je přitom nutné brát v úvahu, jak velký propad obchodů byl v roce 2009 oproti roku 2008 (asi 35%). „Vloni se velice špatně prodávaly družstevní byty na sídlištích, tedy ty, které zároveň zaznamenaly největší propad cen.  Prodej domů a pozemků byl zhruba o 10% nižší než v roce 2008 a asi o 20% vyšší než v roce 2009,“ shrnuje ještě uplynulý rok Kohut.

Malé byty vítězí
Jak se zdá, region se dostává z nejhoršího. Napomáhá tomu hlavně prodej malých bytů. Ty za poslední půlrok vykazují pozvolný vzestup nabídkových cen. „V srpnu 2010 se dal pořídit byt 1+1 v Ostravě za 692.739 Kč. V lednu letošního roku se ceny dostaly přes 700 tis. Kč (720.681 Kč). Obdobně na tom byly i byty kategorie 2+1. Vůbec nejnižší ceny byty u těchto bytů v listopadu 2010 (978.873 Kč), nyní se nabízí za průměrných 1.021.927 Kč,“ analyzuje ceny Michal Pich, jednatel internetových portálů www.realitycechy.cz a www.realitymorava.cz.  Malé byty už tak podle něho dosáhly svého dna a další pokles se neočekává.
Zlevnit by ale mohly naopak větší byty. O ně totiž velký zájem není  - můžou za to poměrně vysoké ceny vzhledem k nízkým průměrným příjmům v regionu.  „Byty 3+1 stále ze své hodnoty poměrně hodně ztrácí. V září 2008 se nabízely byty 3+1 v hodnotách kolem 1,5 mil Kč. Aktuálně lze stejný byt pořídit za 1,1 mil. Kč,“ uvádí Michal Pich. Cena je samozřejmě závislá na lokalitě a provedené rekonstrukci. Nové byty lze pak v Ostravě pořídit v rozmezí od 2,9 mil. Kč do 4 mil. Kč.
Většina realitních kanceláří počítá v tomto roce se stagnací cen nemovitostí. Vývoj je ale závislý na základním faktoru – poptávce.

Jitka Trnková, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy