Jak nenaletět při prohlídce nemovitosti

Jak nenaletět při prohlídce nemovitosti

24.1.2011 - Reality nejsou pouze o rozvážnosti a počítání nákladů, ale také o emocích. Jenže právě emoce mohou mnohdy vyjít kupující velmi draho. O komentář, nejen o tom jak nenaletět při prohlídce nemovitosti, ale také o zdravém úsudku a rozvaze, jsme požádali Jana Zachystala z realitní kanceláře RE/MAX Alfa.

Podle čeho vybírat nemovitost?
Potřeby a požadavky na bydlení jsou dosti individuální. Je dobré si stanovit, co a proč vlastně chceme a podle toho začít vybírat. Pro někoho může být zásadní poloha či dostupnost nemovitosti, pro někoho cena, dispoziční řešení, nebo třeba jen pocit, jaký z dané nemovitosti má. Mnoho klientů hledá takzvanou “ideální nemovitost“, která po všech stránkách splňuje jejich požadavky, je však dobré si uvědomit, že taková nemovitost v podstatě neexistuje, u některého kritéria je nakonec vždy potřeba požadavek snížit.  

Na co se má klient při prohlídce zaměřit?
Dejte si pozor na skryté vady a nemovitost si vždy důkladně prohlédněte, pokud v bytě jsou na stěnách či na stropě viditelné praskliny nebo plíseň, určitě si nechte nemovitost prohlédnout odborníkem. U koupě rodinného domu se prohlídka za účasti odborníka vyplatí téměř vždy. Vždy zkontrolujte, zdali nemovitost odpovídá nabízeným podmínkám – přesný rozměr bytu či příslušenství by mělo souhlasit s evidenčním listem, který má každý majitel bytu k dispozici.

Kolikrát doporučujete danou nemovitost navštívit?
Záleží na okolnostech. Pokud se jedná o atraktivní nemovitost, která splňuje většinu Vašich požadavků, může se stát, že za dva dny už bude prodaná. Pokud víte, že o nemovitost je zájem, je často potřeba jednat rychle.

Je lepší přijít přes den nebo k večeru?
Vždy je lepší vidět nemovitost za denního světla. Především v zimních měsících to může být pro zájemce náročnější i vzhledem k pevné pracovní době, na druhou stranu koupě nemovitosti je velký životní krok a určitě se vyplatí si na něj čas udělat. 

Koho vzít na prohlídku sebou?
Každého, kdo bude o koupi nemovitosti rozhodovat. Především u rodinných domů se vyplatí vzít sebou i odborníka, který je schopen zhodnotit reálný stav nemovitosti.

Na co všechno mám při prohlídce nárok?
Vždy chtějte vědět, kdo je majitelem, u nemovitostí v osobním vlastnictví si můžete tuto informaci zjistit sami z katastru nemovitostí – budete potřebovat katastrální území, kde se daná nemovitost nachází, číslo popisné a (u bytů) číslo bytové jednotky. U bytů v družstevním vlastnictví chtějte vidět nájemní smlouvu převádějícího. Pokud nemovitost nabízí realitní kancelář, měla by mít písemný doklad od majitele (nejčastěji zprostředkovatelská smlouva), že danou nemovitost může nabízet.  Z listu vlastnictví také zjistíte, zdali na nemovitosti nejsou vázány zástavy nebo věcná břemena. Před rozhodnutím o koupi je potřeba přesně vědět, o co konkrétně se jedná a jakým způsobem se bude daná právní vada řešit.
Zjistěte si také přesnou výši měsíčních plateb.

Lucie Mazáčová, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy