Reality Praha: Zvýšení DPH podpoří prodeje nových bytů

Reality Praha: Zvýšení DPH podpoří prodeje nových bytů

13.1.2011 - Lidé mají zájem o nové byty v Praze. To jsou závěry, které vyplynuly z naší analýzy mezi největšími developerskými společnostmi. Zájímalo nás také to jak se trh bude vyvíjet v tomto roce, nebo zda developeři budou měnit obchodní strategii.

Kdo letos plánuje pořízení nového bydlení v Praze, nemusí mít strach, že nebude z čeho vybírat. Podle informací Svazu podnikatelů ve stavebnictví bude letos zahájeno víc nových projektů než v roce 2010. Jak uvedl Václav Matyáš, prezident svazu, v Praze se postaví nejméně 2800 nových bytů. Vloni to přitom bylo jen 1600 bytů. Je však jasné, že favoritem zůstanou hlavně menší byty, které patří dlouhodobě k nejvíce poptávaným velikostem bydlení.
Z našeho pohledu je v současné době o nové bydlení v Praze poměrně značný zájem a to i přesto, že mají klienti na výběr z poměrně široké nabídky developerských projektů. Zároveň je ale třeba říct, že lidé si nyní pečlivěji vybírají u koho budou investovat své peníze a podrobněji zkoumají výhody a nevýhody jednotlivých nabídek,“ uvádí Jiří Vajner obchodní ředitel Central Group. Že se obchody s novými byty hýbou potvrzuje i společnost Finep. „Celkově se zájem o nové bydlení zvedl meziročně o 25 %. V Praze je objektivně vyšší zájem než ve zbytku republiky,“ uvádí tisková mluvčí Petra Kopecká.

Odlišná situace je však u dokončených a neprodaných bytů, kterých je v hlavním městě velké množství. „ Je zřejmé, že se zde stále nepotkala představa kupujících s představou prodávajícího. Další slevy u těchto bytů dle mého názoru na sebe nenechají dlouho čekat,“ dodal Jan Koubík ze společnosti Bemett.

DPH zvedne poptávku
Developeři se shodují také na tom, že tento rok bude spíše optimistický. Ke zvýšení poptávky po bydlení má pomoci hlavně plánovaná změna sazby DPH, která by se měla promítnout do cen novostaveb od roku 2012. „Předpokládáme, že před samotným zvýšením DPH se poptávka po novém bydlení ještě výrazně zvýší. Poté ovšem k jistému propadu zcela logicky dojde,“ říká Vajner.
Ceny nového bydlení se zřejmě zvyšovat nebudou. Nečekejme ale ani žádné výrazné zlevňování. „Zlevňovat už neplánujeme, marže jsou stlačené na minimum,“ dodává Korec. A stejnou filozofii razí rovněž ostatní developeři.
Svoji strategii nikdo z nich měnit nemíní. „I nadále budeme naše projekty koncipovat tak, že budou převládat atraktivnější bytové kategorie, což jsou byty o dispozicích 2kk a velikosti mezi 50 – 65m2,“ říká za Finep Petra Kopecká.

Všechny společnosti ale už tradičně bojují o své klinty nejrůznějšími akcemi. Třeba Central Group pracuje s tzv. zaváděcími slevami, které jsou časově omezené a vztahují se jen na nově zařazené lokality. Ekospol si zase zakládá na dlouhodobé strategii s názvem Záruka nejnižší ceny. „V ní dokonce vyzýváme zájemce o nové bydlení, aby se pokusili najít levnější srovnatelný byt. Pokud se jim to podaří, my tuto cenu dorovnáme a ještě slevíme dalších 50 000 Kč,“ vysvětluje Evžen Korec.

Jitka Trnková, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy