Reality v roce 2010: Klesaly spíš jen ceny v inzerci

Reality v roce 2010: Klesaly spíš jen ceny v inzerci

21.12.2010 - Jaký byl realitní trh v končícím roce 2010? Krátké resumé jsme udělali s odborníkem na realitní trh Jiřím Pácalem, ředitelem společnosti Central Europe Holding.

Jak byste charakterizoval končící rok 2010? Stalo se na trhu s realitami něco zásadního?
Nepřekvapilo mě nic. Trh byl velmi strnulý, panovala nízká poptávka a slábnoucí nabídka. K trhu se v médiích často vyjadřují subjekty, které sami nic nevlastní, ani nedělají reálné obchody. Informace jsou tímto často velmi protichůdné a zmatené. Udivilo mě to, že ani přes blížící se konec deregulace nájmů nebyli politici schopni uzákonit co se bude dít poté.

Zdá se, že je kolem deregulace je plno zmatků.
Podle mě jde o diletantství politiků. Není jasné, jak se budou posuzovat spory majitelů a nájemníků a nemáme ani zákon o sociálním bydlení a obce sociální bydlení poskytovat nechtějí. Zatím je neznámou, jak se k tomu postaví soudci. A v neposlední řadě nevznikne ani slušná cenová mapa. Ta co se připravuje, bude jen z inzerátů a tedy k ničemu.

Jak se nyní chovají zájemci o bydlení? Je zájem opravdu tak malý, jak se traduje?
Je velmi malý a dalo se to čekat. Drtivá většina domácnosti již bydlí ve svém, mladých lidí výrazně ubylo a investovat do bydlení za účelem podnikání je vzhledem k mizerné legislativě problém.

Během celého roku se ve zprávách opakuje jedna zásadní věc - nemovitosti se stále prodávají předražené. Změní se už konečně něco?
Nemovitosti se nabízí předražené. Pokud se prodávají, tak za jinou cenu, než se inzerují. Nesmyslné ceny v inzerci jdou na vrub některým realitním kancelářím. Přijmou do nabídky nemovitost i za přemrštěnou cenu, jen aby tam něco měli. To, že to nemá žádný pozitivní smysl jim uniká.

Máte odhad, o kolik šly ceny nemovitostí tento rok dolů?
Myslím, že reálně již o mnoho ne. Oni padaly již vloni, jen si toho realitní kanceláře nevšimly. Letos klesaly spíš jen ceny v inzerci. Ono to trvá, než se ceny, za které se nabízí, začnou blížit těm, za které se pak reálně prodá. Mnoho realistic kanceláří to ani nezjistí, nemovitost několik měsíců nabízí a majitel si to potom prodám sám a za odpovídající cenu.
 
Ceny mají dle odborníků ještě klesat. Je to podle vás opravdu reálné?
Proč ne? Jsou lokality a hlavně jednotlivé objekty, které s cenou jít dolů mohou. Například nepovedené developerské projekty, nebo domy s byty, kde to mezi vlastníky jednotek nefunguje. V průměru však ČR nemá drahé nemovitosti.

Změnila se za tento rok nějak pozice makléřů v ČR?
Veřejnost jim ještě tolik nedůvěřuje. Je jich moc a jsou mezi nimi, bohužel, stále i méně seriózní. Ne všichni jsou schopni se soustředit na klienta a jeho potřebu, místo na provizi či paskvil jménem rezervační poplatek.

V jaké pozici se nachází developerský sektor a jak se bude vyvíjet?
Odpadávají ti méně schopní developeři. Ti, co zatím fungují, musí rozjet nové projekty dle současných podmínek na trhu, nebo odejít také.

Jitka Trnková, EuroNet Media s.r.o.
 

odebírat zprávy