Konec deregulace: otazníky a nejasnosti

Konec deregulace: otazníky a nejasnosti

16.12.2010 - Prvním lednem 2011 končí na mnoha místech Česka regulované nájemné. V budoucnu už se tak bude výše nájemného určovat jen z dohody mezi pronajímatelem a nájemcem. Přestože se o této situaci hovoří poměrně dlouho, majitelé bytů i nájemci jsou nyní dost zmatení a nevědí, jak se chovat. Ministerstvo pro místní rozvoj se bojí případných žalob.

Regulované nájemné, tedy nájemné, které omezoval stát, skončí tento rok ve většině českých obcí a měst a rovněž ve dvou krajských městech Ústí nad Labem a Ostravě. Dva roky si na konec deregulace počká ještě Praha, města Středočeského kraje nad 10 tisíc obyvatel a deset krajských měst (Plzeň, Karlovy Vary, Liberec, Hradec Králové, České Budějovice, Pardubice, Jihlava, Olomouc, Zlín, Brno).
Letošní konec deregulace se týká odhadem asi 700 tisíc bytů. Problémem, před kterým stojí nájemníci i pronajímatelé, je strach, že se na výši nájemného nedohodnou. Jenže bez souhlasu nájemce nebude možné nájemné zvýšit. Přesto je dobré zahájit jednání o změně nájemného co nejdříve. V případě, že ale nedojde ke shodě, mohl by skončit spor u soudu. Ten však zatím nemá žádnou pomůcku, podle čeho má rozhodovat, neboť cenová mapa místně obvyklého nájemného, kterou připravuje Ministerstvo pro místní rozvoj ještě není hotová. Dočkat se jí máme nejdříve v únoru. Lze ale předpokládat, že soudy budou využívat posudků znalců a také samotné strany sporu budou moci navrhovat vlastní důkazy pro zjištění správné výše nájemného.

Pomoc na poslední chvíli
Mnoho, především starších, nájemců se obává hlavně toho, že na vysoké nájemné nebudou mít finance. Na obavy nejen nájemců na poslední chvíli zareagovalo Ministerstvo pro místní rozvoj, které ve spolupráci se Sdružením nájemníků ČR rozjelo kampaň s názvem Bojíte se zvýšení nájmu 2011? Kampaň má na telefonních číslech, emailových adresách nebo přímo v regionálních poradnách Sdružení nájemníků poradit všem, kteří si v konkrétní situaci neví rady. Podle ministerstva využívá nabídku konzulace i mnoho obcí.
Základní rady, které obě organizace vzkazují všem nájemníkům, kterých se konec deregulace týká, zní takto: smlouvy nekončí k poslednímu prosinci 2010, ale trvají dále, nepodepisujte smlouvy, kterým nerozumíte a raději se poraďte s odborníky a nebuďte pasivní při vyjednávání, ale hledejte cesty, které budou vést k dohodě.
V případě, že nájemníci budou mít problémy s financováním nájmu, mohou zažádat jednak o příspěvek na bydlení, nebo dále ještě o doplatek na bydlení

Jitka Trnková, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy